День народження  Т.Г.Шевченка.

Уже котрий рік поспіль Уманська районна центральна бібліотека спільно з районним центром культури і дозвілля традиційно проводять літературно-музичні композиції, спрямовані на патріотичне виховання учнівської молоді, зростання національної свідомості, прищеплення почуття любові та поваги до рідного краю, присвячені таким важливим датам, як Міжнародний день рідної мови, День української писемності та мови,  та річниці з Дня Народження  Т.Г.Шевченка.

У ці весняні дні більша частина світу, і тим більше українська спільнота, відзначає Шевченківські дні. Давно немає з нами великого Тараса. Та він - безсмертний, бо  «не пройма поета тимчасовість, його правда світла, як зоря».

14 березня  шкільна родина Юрківського НВК  отримала  надзвичайно багато  захоплюючих, неповторних вражень і масу позитивних емоцій. Слово та музика сплелись в цей день у єдиний потік мистецтва.  На святі звучали пісні на слова великого Генія нашого народу. Якимось містичним чином його рядки нині для багатьох можуть слугувати закликом до бою, молитвою за живих і загиблих та надією на день прийдешній.

В залі панувала атмосфера щирості, доброзичливості, співдружності та натхнення. Шквал оплесків вітав кожен віступ.  

Така  форма роботи збагачує інтелектуальний  потенціал молоді, її  духовність й культуру, виховує гідного громадянина України. Адже, як стверджував німецький  письменник  та  драматург  Густав Фрейтаг, «у  душі  кожної  людини  знаходиться  мініатюрний  портрет його народу».

 

Тож, головним  завданням для роботи колективів районної центральної бібліотеки та центру культури і дозвілля, які готують та  проводять такі заходи,  було і є - допомогти  глядачеві пізнати  всю  красу  й  велич  рідної  Батьківщини.

Пророче слово Кобзаря

   Березневі дні щороку освячені постаттю  Тараса Григоровича Шевченка, якому доля відміряла не лише  добрий ківш біди та горя, але щедро приголубила пам’яттю вдячних потомків.

 Підсумовуючи історію життя та творчості   Великого Кобзаря, можна сказати, що найкращий i найцiннiший скарб доля дала йому лише по смертi: невмирущу славу i всерозквiтаючу радiсть, яку в мiльйонах  людських сердець ще вкотре  пробуджуватимуть його твори.

Цього тижня у всіх бібліотечних закладах району складали данину пошани своєму Тарасові, такому далекому й неймовірно близькому: адже геніального митця розуміємо настільки, наскільки розуміємо себе – свій час і Україну з її минулим та сьогоднішнім. У бібліотеках-філіях пройшли Шевченківські читання, презентації  репродукцій малярських робіт, відео-перегляди вистави «Назар Стодоля». У приміщенні ЦРБ функціонує виставка «Світова велич Шевченка Т.Г.».  На експозиції представлені книги, наукові збірки, довідкові видання, матеріали іноземними мовами, статті з періодичних видань і твори письменника. 

             Підсумком віншувальних заходів стало інтелектуальне шоу «Кобзарина», яке відбулося 10 березня в читальній залі районної бібліотеки. Його учасниками стали працівники бібліотеки, члени команди «Інтел» - ветерани праці Буряк С.П., Темченко В.І.,Чиж І.Г., Олефірова О.А.,  в.о. завідувача сектору культури РДА Коханська О.М. Прозорість та об’єктивність оцінок забезпечило журі у складі директора ЦРБ Кравчук Л.М., зав. методичним відділом Вдовиченко Г.В., художника РЦБ Олійник К.А.

На канві інтелектуально-розважального заходу  мережилися знакові віхи   Кобзаревої долі, звучали рядки пророчих творів, відновлювалися тексти з пропущеними рядками. Музичний супровід забезпечила редактор І категорії ЦРБ Мазурець А.  Вразила глибина знань учасників  про життя  та творчу спадщину геніального поета, а присутні  довели, що переболені його віршовані рядки є вкрай актуальними сьогодні.

Свято вдалося, запам’яталося, передусім, тим, що кожен із його учасників ще більше  торкнувся  душею й серцем до простих і таких глибинних рядків поета, щоб ще глибше осмислити його пророцтва й перестороги, відчути велику об’єднавчу силу Шевченкового слова.

 

На завершення  ведуча зустрічі В. Харишук  запропонувала учасникам прочитати почергово  по строфах  Шевченківський «Заповіт».  

Бібліотека і громада: спільна праця – спільне майбуття

 

Сьогодення диктує необхідність змін в бібліотечній діяльності. Тож, бібліотечні фахівці усвідомлюють,  що якість обслуговування користувачів бібліотеки насамперед залежить від рівня професійної підготовки кадрів та інноваційних послуг, які вони надають.

Пріоритетне місце в діяльності бібліотеки займає інформаційна взаємодія з населенням та органами місцевої влади, так як кожна книгозбірня є посередником між місцевою владою та громадою.

3 березня 2017 року в приміщенні районної бібліотеки було проведено семінар – практикум на тему «Бібліотека і громада: спільна праця – спільне майбуття».

В своїх консультаціях методисти районної бібліотеки наголошували, що на даному етапі сільські бібліотеки поступово переходять від роботи у форматі «книгосховище» до формату «інформаційно-культурний центр для громади». А тому на семінарі докладно розглядались питання «Бібліотека і громада: орієнтири на майбутнє» та «Сучасна бібліотека в процесі трансформації: від інформаційної установи – до центру місцевої громади».

Директор РЦБ Кравчук Л.М. в контексті орієнтирів бібліотек на майбутнє, наголосила, що громадськість вбачає бібліотеку, як місце, яке об’єднує жителів територіальних громад, як центр суспільного життя, культури, дозвілля і творчості і тому головне завдання бібліотек  -  довести свою значимість для громади та розкрити весь свій потенціал.

 

Учасники  семінару – практикуму також  мали змогу  поділитися історіями успіху щодо якісного обслуговування місцевих громад, ознайомитись  із кращим європейським досвідом роботи бібліотек.

Рідна мова чиста, як роса

 

За роки своєї історії рідна мова зазнавала утисків та переслідувань. Але, всупереч цьому, вона чудово збереглась та є державною мовою.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови, оголошений Генеральною конференцією ЮНЕСКО в листопаді 2000 р. для сприяння мовному й культурному різноманіттю й багатомовності. Мова є найсильнішим інструментом збереження її розвитку, нашої матеріальної й духовної спадщини.

У 1834 році вчений-мовознавець Ізмаїл Срезневський писав, що українська мова є однією з найбагатших слов’янських мов, що вона навряд чи поступається чеській за кількістю слів і виразів, польській - мальовничістю, сербській - приємністю. «Ця мова,- писав він, - може рівнятися з освіченими мовами гнучкістю й багатством синтаксису, мова поетична, музична, мальовнича». Але так вважають не всі, особливо молодь. Коли йдеш по вулиці, то рідко почуєш милозвучне українське слово, мешканці міст вважають, що українська мова - це мова сіл, і тому нині майже всі намагаються вживати максимальну кількість російських слів, вважаючи, що це, як вони говорять, «круто», «модно».

Але хіба це модно, коли ти зрікаєшся рідної мови? Чи задумувалися ми хоч раз над тим, що не зустрінеш громадянина Росії, який би говорив українською мовою?!

Звісно, ні! Росіяни є патріотами своєї країни і не «зрікаються» рідної мови так, як це робимо ми.

Й.Г. Гердер вважав, що той, хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини. Ти маєш право вивчати різні мови, для досконалого їх вивчення потрібно 6 років, але ти не маєш права забувати рідну мову, яку ти повинен вивчати протягом усього свого життя.

Щоб любити рідну мову, треба думати українською. Сьогодні нам, українцям, треба плекати рідну мову. Ми маємо свою державність, відчуваємо себе нацією. Наша рідна українська мова легка, мелодійна, співуча. Це мова поезії, почуттів і кохання.

Мова - це душа народу. Якщо у людини забрати мову, вона перестане бути Людиною.

А найбільше хочеться погодитися зі словами П. Шафарика. Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її відкидає й зрікається, чинить над собою самогубство. Тому, захищаючи рідну мову, ти захищаєш свій народ, його гідність, право на існування, на майбутнє.

Доки мова жива в устах народу, до того часу живий і народ.

“Наша мова – пісня, і в словах любов”, – під такою назвою в Іванівській ЗОШ пройшло літературно-музичне свято присвячене Міжнародному дню рідної мови . У рамках свята ведучі Цюра В.О. та Гербут О.В. (методисти районної центральної бібліотеки) декламували найкращі зразки поезії про рідну мову, а також у формі театралізованого екскурсу в минуле прослідкували історію походження і розвитку української мови, адже відомо, що, не знаючи історії, не можна творити свого майбутнього. Вірш Віктора Баранова «До українців» та байка П.Глазового «Кухлик» прозвучали у виконанні ветерана культосвітньої праці Степана Буряка. Лунали пісні народного ансамблю  української пісні «Горицвіт» Уманського районного центру культури та дозвілля.  А кому ж, як не молодій еліті, розвивати і популяризувати рідну мову, яка зайняла третє місце у світі (після французької та перської) за своїм багатством і красою?!

Як легко йти з тобою по землі

І підставлять вітрам лице відкрите!

Для мене ти – як і насущий хліб,

Без тебе я не зміг би в світі жити!

Сподіваємося, що ці слова про рідну мову, які стали лейтмотивом свята, учні пронесуть крізь усе своє життя.

                20 лютого в Україні відзначається День Героїв Небесної Сотні – на знак вшанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які віддали своє життя під час Євромайдану (листопад 2013 року – лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Цю дату запроваджено Указом Президента України на знак шанування відваги, сили духу і стійкості громадян, які  віддали своє життя.

Всього під час Євромайдану постраждали 2,5 тисячі людей, більше 100 з них загинули.

Майдан увійшов в історію, як унікальний національний феномен, який своїм надвисоким піднесенням, потужним енергетичним запалом, непоборним  патріотизмом та небаченою жертовністю продемонстрував усьому світові істинно справжній приклад боротьби за Свободу і Незалежність української нації.

 

Вшановуючи пам’ять про полеглих за майбутнє України в районній бібліотеці та бібліотеках філіях пройшли  акції миру «Мужнім серцям від добрих та творчих сердець»,година патріотизму «Не зорі падають із неба, «зірки»» , та виставка літератури «І зупинилось серце молоде, щоб вічно билось серце України», з якою можна ознайомитися в читальному залі районної бібліотеки.

                Афганська війна ще одна сумна сторінка нашої історії, брудна, неоголошена… Чорним птахом пролетіла вона над українськими містами і селами, заглянула до кожної простої родини.

            Хто ж вони, герої Афганістану? Це були молоді солдати і командири – майже їхні ровесники, які з перших днів служби пізнали ціну життя, склали екзамен на зрілість. Війна безжально перекреслила їхні надії, плани, понівечила долі. Там, серед моторошних смертей, коли життю щохвилини загрожувала небезпека, вони мужніли і загартовувались. Серце стискається від болю, коли згадуєш про тих, хто  пройшов важкими дорогами чужої країни. За кожним воїном - «афганцем» - доля, життєвий подвиг, крок у безсмертя.  У страхітливому полум'ї війни народжувалась молода плеяда героїв.

 

            Щороку, 15 лютого,  ми вшановуємо тих, кому довелося воювати в чужих країнах, схиляємо голови перед світлою пам’яттю полеглих,  які з честю виконували воїнський обов'язок  і  бойовий  наказ  Батьківщини  за  її межами. В цей день в районні бібліотеці та бібліотеках району пройшов урок-реквієм «Афганістан – то біль і смуток, чиєсь обірване життя»,  та виставка-реквієм «Покотилась у вічність тривожна афганська дорога»  

 У День св. Валентина в багатьох країнах світу відзначають ще й Міжнародний день дарування книжок. У цей день, зазвичай, прийнято дарувати книжки один одному та членам родини, залишати книжки в людних місцях, надавати знижки в книгарнях, організовувати волонтерські кампанії зі збирання книжок, жертвувати твори друку бібліотекам і благодійним організаціям, що займаються розвитком грамотності.

 Дарування книжок — гарна традиція читачів, друзів і партнерів нашої книгозбірні, завдяки якій фонд бібліотеки поповнюється.

  Так, саме сьогодні приємним подарунком для книгозбірні стали книги відомого місцевого поета члена Національної Спілки письменників України Петра Миколайовича Поліщука.

 Дякуємо усім, хто долучився до святкування цього чудового свята та запрошуємо бажаючих відвідати нашу бібліотеку, ознайомитися з подарованими книгами і прийняти участь у постійнодіючій акції "Подаруй бібліотеці книгу". 

Паралелі історії: пам’яті полеглих під Крутами

 

Про бій під Крутами ми знаємо зовсім мало. Можливо тому, що в радянські часи ця подія взагалі замовчувалася, в декоративній УРСР Українська Народна Республіка трактувалася, як націоналістична пухлина на тілі української соціалістичної держави, а після розпаду СРСР розкриття події, що мала місце близько 80 років тому, взагалі була не на часі. Адже лише сліпий не помітить, що понад два десятиріччя були втрачені в плані формування, в першу чергу, в молоді, істинно українського світобачення, а східні  клани політиків таємно сподівалися повернутися під крило «старшого брата». Лише у 2007 році на державному рівні було визнано значення подвигу юних захисників УНР та проголошено День пам’яті героїв Крут.

«…Вони стали грудьми за свою батьківщину і мали щастя полягти головами в цій святій боротьбі.

Велике щастя згинути так, в боротьбі, а не дезертирами, не нейтральними, не замішаними в юрбі страхополохами, що безплатними  пассажирами силкуються прослизнути в нове царство української свободи. Велике щастя окупити своєю кров'ю забезпечення цієї свободи!». Ці слова були сказані батьком української історії, першим президентом Української держави ХХ сторіччя Михайлом Грушевським під час поховання юних захисників новоствореної народної країни.

Хто ж вони були, і чому говорити про них сьогодні – найвища необхідність і честь?!

З історичної довідки довідуємося, що після прийняття в січні 1918 року Центральною Радою ІV Універсалу, який законодавчо закріплював незалежність Української народної республіки, російсько-більшовистський уряд  змінив псевдодемократичні слова на пряме військове втручання в Україні. Нашвидкоруч створене українське військо лише умовно можна було назвати таким. Швидкий наступ російських військ загрожував втратою Києва. Тут і стали на його захист найпевніші і, може, єдині боєздатні частини: курсанти Військової школи ім. Богдана Хмельницького та так званий Студентський Курінь з київських студентів і гімназистів. 300 майже беззбройних і необстріляних юнаків прийняли  нерівний бій із більше ніж 4-тисячною армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі. Бійня  тривала п'ять годин. 28 юнаків потрапили в полон. Після тривалих катувань озвірілими «братами» вони (ще зовсім діти) були розстріляні. Проколоті багнетами юнаки перед смертю співали «Ще не вмерла Україна»… Ціною власного життя юні герої зупинили наступ ворога лише  на два дні. Але й вони були для молодої республіки дуже важливими.     

Саме від Крут починає в нашому житті формуватися тип новітнього українця: патріота, а не раба, безстрашного до відчайдушності при захисті своєї землі, романтика у найскладнішу хвилину.   

Відтоді минуло майже сто років. Україна впродовж цього часу зазнала ще чимало випробувань. Проте ніхто й уявити не міг, що відбуватиметься на нашій землі сьогодні. Сьогодні Крути – це наша дійсність. Та, через яку вмирають і заради якої живуть! Нашу країну знову намагаються поставити на коліна, знищити дух патріотизму, національної гідності. Книга української історії продовжує писатися кров'ю відомих та безіменних героїв, які свої життя віддають за цілісність Вітчизни. 

Сьогодні поколінню, яке у 1991-му отримало “на блюдечку” незалежну державу, недостатньо лише згадувати мужність трьохсот крутян пафосними словами на мітингах чи концертах, розповідаючи, якими вони були героями і як нам їх потрібно наслідувати. Може, саме зараз прийшов час, щоб реальними справами, а не яскравими виступами та Хвилинами мовчання вшановувати тих, для кого слова “згинуть наші вороженьки” були не лише рядками з відомої пісні, а й закликом до конкретних дій.

Тоді розрізнений спротив чужинським полчищам не врятував Україну від полону на довгі десятиліття – бо нація, яка хоч на мить вагається, опускаючи зброю, підняту для захисту кордонів своєї держави,  зазвичай втрачає Волю.

Тоді Україну оберігала молодь, і зараз - також. Згадаємо, як починалося творення українського війська у березні 2014 року – воно відбувалося «на ходу», і першими, хто відреагував на заклики держави ставати до лав, була молодь, зокрема та, яка перебувала в загонах самооборони на Майдані, протестуючи проти антинародного  режиму. 

Сьогодні ми акцентуємо увагу на цьому дні, адже Україна може опинитися в тій самій ситуації, що й 99 років тому. Ворог у нас той самий, він прагне реваншу і діє в хитрий спосіб — хоче за рахунок фальшувань, підтасовок розчинити українську націю. Ми не маємо морального права перетворитися на покручів, які зневажатимуть власну країну та її шлях до свободи.

Гідні нащадки Героїв  Крут – це Небесна Сотня, молодь Криму, яка виконувала на випуску український Гімн на тлі російського, воїни Іловайську, «кіборги» донецького аеропорту, це тисячі тих, хто вірно і завзято захищає країну від російського окупанта! Це й наші земляки, імена яких внесені в книгу пам'яті уманчан «Герої серед нас», видану за ініціативи Уманської районної ради.

Ці та відео матеріали, книжкова викладка «В безсмертя злинув України цвіт» стали змістом години мужності «Лицарський подвиг юних українців», проведеного для студентської молоді Уманського професійно-аграрного ліцею працівниками центральної районної бібліотеки та викладачем УПАЛ  Старовойтовою Т.В.

Це страшне слово – Голокост

 

Голокост - давно усталений термін, який означає масове знищення нацистами єврейського населення Європи.  «Катастрофа, що призвела до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що криють у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередженість», - йдеться в резолюції ГА ООН.

Оголосивши 27 січня Міжнародним днем  пам’яті жертв Голокосту, Генеральна Асамблея ООН закликала держави – члени розробити просвітницькі програми, щоби наступні покоління зберегли пам'ять про цю трагедію з метою запобігання в майбутньому актам геноциду й охороняти, як пам’ятки історії, місця, де відбувалися масові вбивства євреїв.

Масове знищення  почалося  в січні 1933 року, коли до влади прийшов Гітлер, і фактично закінчилося  у травні 1945 року.

 

У цей період було вбито більше 11 мільйонів чоловіків, жінок і дітей. Діти були особливою мішенню для нацистів , живими вони представляли виняткову загрозу, адже подорослішавши, вони б створили нове покоління Свічка пам′яті «Свіча запалена горить, ми мусим пам′ятати люди!», яка пройшла в районній бібліотеці і бібліотеках району спрямована на поглиблення  знань про Голокост під час Другої Світової війни на території Східної Європи та нашої країни,виховання  у учнів толерантності та поваги до інших народів,вшанування   пам’яті загиблих у Голокості. В читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів запропонована виставка літератури: «Голокост, урок для людства».

Святий Собор, ще зведений дідами, навіки збережіть в душі своїй.

                               

22 січня 1919 року ввійшло до нашого календаря, як велике державне свято. Для сучасних поколінь  українців воно фактично вважається  другим за значенням після Дня незалежності. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбувалася подія, про яку  мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні було урочисто проголошену злуку Української народної республіки та Західноукраїнської народної республіки. Цей Акт був символічним знаком прагнення єдності.

Офіційно в Україні день Соборності відзначають з 1999 року. Цього дня  весь український народ вдячно згадує тих героїв, які боролися за об’єднання всіх національно-демократичних сил українства, хто словом і ділом намагався відродити незалежну Соборну Українську державу.

Проблеми соборності є надзвичайно актуальними й сьогодні, коли відбувається протистояння між демократичними і консервативними силами, коли нашу єдність захищають найкращі сини України.  Адже соборність передбачає послідовне відстоювання духовної єдності,   спонукає кожного до конкретної роботи та готовності до змін.

Майбутнє цілісної України - в руках  найменш заангажованої частини суспільства  - молоді. Від її соціально вмотивованої поведінки та вчинків, розуміння глибинних історичних та політичних процесів залежить, чи збережеться наша  Суверенність та Соборність.  У ці дні в  сільських бібліотеках-філіях  та районній бібліотеці  проводиться  історичний хроноскоп «Славетна мить, що об’єднала Україну» та бібліомікс «Соборність України: від ідеї до спогадів»,спрямований на поглиблення знань про історичний факт злуки українського народу, його значення, виховання національної свідомості та людської гідності, на відродження паростків духовності, формування рис відданого громадянина Української держави. Пробудження інтересу до поглибленого вивчення iсторiї та культурних надбань українського народу – це виховання шанобливого ставлення  до минулого й сьогодення Батьківщини.

 

  А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою, щасливою. Для цього сьогодні потрібно головне – впевненість у власних силах народу, дружна робота та віра в його успіх, у майбутнє України.

Різдвяна зірка засіяла

Один з найвеличніших і найрадісніших празників святкового календаря, яким і започатковується рік, є Різдво Христове. Це свято для українського народу має особливий сакральний зміст народження майбутнього, омріяного й очікуваного буття нації.

Традиції різдвяного святкування мають тисячолітню історію. Різдвяні дні і щонайперше саме Різдво – це унікальний, ні на що не схожий час у році, коли православні християни всього світу поринають в атмосферу дива, дарують собі та своїм близьким незабутню казку, входячи у рік прийдешній у світлих помислах.

 

            В ці дні в районній бібліотеці пройшов різдвяний вертеп: «Різдвяна зірка засіяла», де за участі дітей, вихованців Дмитрушківського філіалу Бабанської музичної школи, звучали колядки та привітання з Різдвом Христовим. Діти, учасники дійства, та всі присутні ознайомилися з народознавчою виставкою: «Новорічна радість, землю обіймає», яка була представлена в читальному залі районної бібліотеки.

«Щедрий міх зимових свят»

Життя людини у будь – якому суспільстві залежить від певного загальноприйнятого, традиційно встановленого порядку.

Такий уклад формується протягом всього історичного розвитку народу і пов'язаний з річним календарем. Якщо ми хочемо зрозуміти світ і себе в ньому, ми повинні знати, як його розуміли до нас…Кожен українець має бути обізнаний  з історією свого народу, мусить знати, як жили наші діди і прадіди.

 

 Грудень-щедрий місяць на свята. Особливо на іменні:Андрія, Варвари, Савви, Миколи, Ганни…  та всіх не перелічити. Краще дізнатися про  ці свята, поринути в минувшину нашого народу, мали змогу читачі  районної бібліотеки,   завітавши на літературно – народознавчу композицію «Щедрий міх зимових свят».

Тиждень права

 

Кожен із нас – і дорослий, і малий – є повноправним членом суспільства, його невід’ємною частиною, вільним і рівним у своїй гідності та правах. Першим кроком для повної реалізації себе як повноцінного громадянина є ознайомлення з основними правами та обов’язками.

З 5 по 9 листопада в районній бібліотеці проходив традиційний Всеукраїнський тиждень права під назвою «Право. Свобода. Відповідальність». Він узагальнив собою цілу низку соціально-значимих заходів і спрямований на утвердження в Україні правової держави, на підняття рівня правової культури, поваги до найвищих цінностей, які охороняються правом.

У сільських бібліотеках-філіях проведено ряд цікавих та змістовних заходів, які сприяють адаптації молодого покоління до реалій сучасного життя, забезпечують людям старшого покоління належний суспільний захист. Користувачі мали змогу ознайомитися з книжковими виставками на правову тематику («Право не знає корупції», «Презумція невинності в дії», « Правові поради юному читачеві»), переглянули підбірки періодики з правових питань. Актуальними були експрес-огляди «Новації кримінально-процесуального кодексу України», « Майбутнє Земельного кодексу» , «Закон на сторожі твого життя»тощо .

 

У районній бібліотеці проведено змістовні заходи, спрямовані на підвищення правової грамотності населення  зокрема: урок-знайомство «Інформаційна небезпека з екрану. ЇЇ наслідки.», урок-застереження «Пустощі і кримінальна відповідальність». Користувачі мали змогу ознайомитися з виставкою фахової літератури «Право людини : знати, розуміти, захищати»  Цікавою для юних читачів була віртуальна манрівка «Захист прав дітей у світі».

6 грудня День Збройних Сил України

 

Щороку, 6 грудня, в Україні відзначається День Збройних Сил України. Це свято було запроваджене у 1993 році постановою Верховної Ради. Дата святкування була обрана невипадково, адже саме 6 грудня 1991 року був прийнятий закон "Про Збройні Сили України", що вважається офіційною датою створення армії незалежної України.

 

 В цей день в районній бібліотеці та бібліотеках району проведені патріотичні години «І лишилась вірності присяга - Батьківщині, матері, народу». Відвідувачі читального залу районної бібліотеки мали можливість ознайомитися з викладкою літератури «Українська Армія – школа гарту й мужності",  де були представлені документальні та художні твори, матеріали з періодичних видань про історію і сьогодення Збройних Сил України.

 

85 річчя від дня народження Григора Тютюнника

 

У ці дні вшановують пам'ять Григора Тютюнника з нагоди 85 річчя від дня його народження. Йому не судилося дожити до цього віку, але неопалима творчість його живе й житиме – роки й десятиліття.

 

Сьогодні його називають одним з найвидатніших новелістів української літератури, сьогодні виходять у світ його листи і спогади, тільки тепер його новели потрапляють до читача такими, якими їх написав сам автор. Невелика творча спадщина Григора Тютюнника, але кожен твір вражає глибиною правди та літературної майстерності. В цьому переконалися присутні на творчій галерея «Чисте золото таланту», яка була проведена працівниками районної бібліотеки і бібліотек філій. Під цією назвою в читальному залі районної бібліотеки представлена книжкова виставка одного автора.

 

Перший Всеукраїнський референдум 1991 року

  1 грудня 1991 року відбувся всенародний референдум, на якому український народ підтвердив Акт незалежності України. У бюлетень референдуму було включено текст Акта, прийнятого Верховною Радою 24 серпня, і запитання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?». У голосуванні взяли участь 31 891,7 тис. громадян, тобто 84,2 відсотка загальної кількості включених до списків. Із них на запитання бюлетеня відповіли «Так, підтверджую» 28 804,1 тис. громадян (90,3 % населення).

 

1 грудня 1991 року назавжди вкарбоване у багатостраждальну історію століттями позбавленого своєї державності українського народу. В цей день в читальному залі районної бібліотеки організовано перегляд літератури про історію першого Всеукраїнського референдуму: «Доленосний документ Українського народу».  Шануймо свій вибір, шануймо Україну.

                                                                        Як почуєш – серце завмирає,

                     Від Сніду наслідки сумні,

          Від нього ліків ще немає,

                    Тому ми скажем: СНІДу – «ні»!

 

Сьогодні зусилля багатьох держав спрямовані на профілактику поширення захворювання. Заходи Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом традиційно відбуваються із символом цього дня — Червоною стрічкою. Її вигадав художник Франк Мур. У 1991 році під час святкування Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом цей символ був використаний вперше. Тепер кожен, хто надягає Червону стрічку 1 грудня, висловлює свою надію на майбутнє без СНІДу.

 

            У Всесвітній день боротьби зі СНІДом, у  нашій бібліотеці та бібліотеках-філях пройшов урок-шок «Страшна дорога в бездну: СНІД», де розповіли та ознайомили читачів з поняттями "СНІД" і "ВІЛ" та їх ознаками. А книжкова виставка в читальній залі сприяла вихованню почуття відповідальності за власну поведінку та ведення здорового способу життя, а також,толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих людей. 

 

  Бібліотека була й залишається  найдоступнішим джерелом отримання інформації для широкого кола користувачів, важливим елементом навчальної діяльності,  спрямованим на розвиток освіченості особистості та інформаційне забезпечення процесів  життєдіяльності. Це не лише  зібрання цікавих книг, а й середовище соціальної комунікації, що стає особливо важливим в умовах ведення гібридної війни, економічної нестабільності, психологічної напруги в суспільстві. Великою й відповідальною є роль сільської бібліотеки в плані просвітницької, роз’яснювальної діяльності.

     Нині бібліотекарі підсумовують результати роботи за минулий рік і планують заходи на рік прийдешній. Адже якісне, прогнозоване планування дозволить оптимально організувати інформаційні, людські та  матеріальні ресурси для отримання необхідного результату. Для працівників сільських бібліотек-філій   організаційно-методичним відділом районної бібліотеки було організовано семінар «Планування та прогнозування бібліотечної діяльності Уманської РЦБС на 2017 рік». Директор бібліотеки Кравчук Л.М. наголосила на відповідальній місії бібліотеки в умовах реформування сільських громад: наданні вільного доступу до інформації для населення, розв’язання соціально значущих проблем найбільш вразливих категорій громадян, мобільність та своєчасність надання послуг (дистанційними  методами обслуговування) шляхом комп’ютеризації бібліотечних закладів. Спеціалісти РЦБ надали рекомендації щодо планування  конкретних напрямків бібліотечної, довідково-інформаційної діяльності, також конкретизували особливості роботи з дітьми та юнацтвом. В ході проведення семінару було обговорено ряд важливих пропозицій, внесених сільськими бібліотекарями. На завершення для  присутніх  було розгорнуто виставку-реквієм «Чорна сповідь моєї країни» та проведено показовий урок історичної правди «Немов прокляття, ожива рік 33-ій… Голод! Голод!»

Голод…Страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України. Це  не просто біль і рана. Це – чорна діра нашої історії, яка могла безповоротно поглинути не тільки Україну, але й будь-яку надію на життя.

Національна пам'ять формує національну свідомість.

Без національної пам’яті немає майбутнього нації. Задля збереження та вшанування пам’яті невинно убієнних українців бібліотекарями районно їбібілотеки та бібліотек філій проведено: урок-суд «Над Білим янголом Скорботи-незгасний духу смолоскип», урок історичної правди «Немов прокляття ожива, рік тридцять третій? Голод! Голод!». В читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів розгорнута виставка «Чорна сповідь моєї країни», на якій представлені архівні, документальніматеріали, свідчення очевидців, художня література. Сучасне покоління громадян України прагне знати більше про власну історію, факти, події, зокрема і про  Голодомор 32-33-х років.

 

Для юного покоління та поважного віку користувачів інтернет-центру цікавою виявилась віртуальна екскурсія Національним музеєм "Меморіал пам'яті жертв Голодомору в Україні". Користувачі розширили свої знання про Голодомор, що стався в історії українського народу, ознайомилися з історією створення музею, структурою та експозиціями.  

День Гідності та Свободи

21 листопада в нашій країні відзначають День Гідності та Свободи, встановлений Указом Президента України Петра Порошенка у 2014. Цього дня українці віддають шану патріотизму й мужності громадян, що стали учасниками Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013–2014 років, піднялися на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

            З нагоди Дня Гідності та Свободи в  районній бібліотеці розгорнуто виставку: «21 листопада – День Гідності та Свободи», на якій представлено літописи очевидців подій, романи, оповідання, вірші, періодичні видання присвячені доленосним подіям в Україні початку XXI ст.

            В сільських бібліотеках філіях проведено уроки гідності «Україна - це територія гідності і свободи» та уроки  патріотизму «Пам'ятай, чужинець - тут господар українець!». 

23 листопада до учнів та вчителів Полянецької загальноосвітньої  школи І-ІІІ ступенів завітали працівники районної бібліотеки та районного центру культури і дозвілля з літературно - музичною композицією: «Горде ім’я Українець», присвячену Дню Гідності та Свободи. Присутні поновили в пам’яті події Революції Гідності, драматичні сторінки протистояння на Майдані, вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні та захисників суверенності та цілісності України. У змістовний сценарій органічно вплелися пісні патріотичного змісту у виконанні народного ансамблю української пісні «Горицвіт» (керівник Володимир Павленко). Завершилася зустріч із школярами виступом активних учасниць художньої самодіяльності Полянеької  школи: Прудиус Вікторія, Гонтаренко Яна, Румин Тетяна.

День української писемності та мови

 

Яка прекрасна українська мова!  Виплекана колоссям, землею, виспівана птахами, звеличена письменниками. Мова, яка ти багатогранна, ніжна, чиста, як промінчики сонця, що яскравим сяйвом осипають землю добром, радістю, плодами.

У середу 9 листопада ми відзначаємо День української писемності та мови на честь вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця.

«Мова – це жива схованка людського духу, його найбагатша скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, роздуми, досвід, почування», -  так писав відомий український письменник Панас Мирний.

Кожна епоха дарує людству нові винаходи і відкриття. Але найбільшим винаходом людства було письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти істинне знання. Адже саме завдяки написаному слову люди пізнали світ і своє місце в ньому. Разом з розвитком писемного слова український народ став великою нацією, здатною вирішувати питання будь-якої складності й ваги.

            З метою  - ознайомити присутніх зі виникненням писемності; показати красу й багатство рідної мови, її різноманітні можливості, довести, що рідна мова - це духовна святиня, найбільший і найдорожчий наш скарб, бібліотекарі районної бібліотеки та бібліотек філій  провели  мовний калейдоскоп «Мова-мудрість предків і дух молодих поколінь», в читальному залі  районної  бібліотеки до уваги читачів представлена книжкова виставка -  «Мистецтво дихати красою слова»

 

Ми сподіваємося, що в душах присутніх , залишилася не одна краплина любові до своєї мови та розуміння того, що мова - це скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна -  як держава.

День визволення України

День визволення України в нашій країні відзначають щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини за межі України.

Свято встановлено відповідно до Указу президента України від 20 жовтня 2009 року.

Цей осінній день 1944 року назавжди залишиться в народній пам’яті.     Літа не зітруть світлі імена тих, хто віддав своє життя за Батьківщину. Там, де точилися колись запеклі, криваві бої, здійнялися пам’ятники, обеліски, не забувають їх люди. Жити без пам’яті, без історії – значить зостатися без кореня життя. Якщо казати про минуле, то потрібно відмітити здатність українців згуртовуватися перед  небезпекою, стійко переносити труднощі і героїчно боротися з ворогом.

З метою закріпити й увіковічити історичну пам’ять  районна бібліотека та бібліотеки філії підготували  тематичну виставку: «Визволення – подвиг України».  На виставці представлено документальні та художні матеріали, які відображають події німецько-радянської війни на території України.

 

 

Всеукраїнський день бібліотек

 

Щороку 30 вересня вся наша країна святкує Всеукраїнський день бібліотек. На честь цього дня в бібліотечних закладах району стало традицією влаштовувати різноманітні святкові заходи.

Так, 29 вересня 2016 року в приміщенні оновленої Полянецької сільської бібліотеки – філії відбувся день відкритих дверей «Місце зустрічі – бібліотека», в якому взяли участь бібліотекарі з усіх населених пунктів Уманщини.

До книгозбірні з найкращими вітаннями завітали голова районної ради Оксана Супрунець, голова райдержадміністрації Віталій Олійник, сільський голова Володимир Коритник. Гостей гостинно зустрічала завідуюча Полянецькою бібліотекою Альона Криворучко, запрошуючи всіх оглянути зали сучасної книгозбірні.

 

Кращих працівників бібліотечної галузі було відзначено Грамотами районної ради, райдержадміністрації та відділу культури.   

День бібліотеки в Пугачівській сільській бібліотеці

З нагоди відзначення Всеукраїнського дня бібліотек бібліотекар Пугачівської сільської бібліотеки – філії Янковенко Л. О. та завідуюча клубом Сухарь А. О. подарували справжню казкову виставу учням 1, 2, 3 класів. Їх очікувало знайомство з Принцесою Жабою, Змієм Гориничем та Василиною Премудрою. Діти з азартом мандрували за чарівним клубочком до лігва Змія Горинича, де вступили з ним в двобій за порятунок Василини. Із запалом відповівши на всі каверзні запитання, вони по-черзі здолали кожну голову страховиська і визволили дівчину. На знак подяки вона грала з ними в гру «Восени буває… так чи ні?» Потім провели конкурс на кращого казкознавця, де переможцями стали Люлько Марійка та Мицак Тетянка. Усі учасники були нагороджені призами та солодощами.

 

Жвава Тетяна, студентка 3 курсу ФУФ УДПУ

До дня народження Б.Ступки

 

Вже минуло 4 роки з дня смерті українського артиста Богдана Сильвестровича Ступки. Цими днями українці згадували найвидатнішого українського актора театру та кіно, Героя України Богдана Ступку, який святкував би 75-річний ювілей.

 

У зв'язку з цим в Інтерноет – центрі районної центральної бібліотеки 29 серпня 2016 року проведено відео- годину «О, я хотів би вічно жить, але - спасибі - і за мить!», на якій присутні мали змогу переглянути документальну стрічку «Богдан Ступка. Забудьте слово «смерть»».

День Хрещення Русі

 

В ці дні в Україні відзначають державну пам'ятну дату - День хрещення Київської Русі. Заснування цього свята пов'язано з підписанням 25 липня 2008 року Указу Президента України «Про День хрещення Київської Русі-України», в якому сказано: «Ураховуючи значення православних традицій в історії і розвитку українського суспільства, на підтримку ініціативи Національної ради з питань культури і духовності, Українського фонду культури, Української православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви, громадськості постановляю установити в Україні День хрещення Київської Русі-України, який відзначати щорічно 28 липня, у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира — хрестителя Київської Русі».

Сама історична подія відбулася у 988 році. Вона стала ключовою і вирішальною в подальшому розвитку всієї Київської Русі. Хрещення пов'язують з ім'ям князя Володимира Великого, якого церква визнала святим рівноапостольним. З 988 року на території Київської Русі почали активно зводити православні храми, розпочався процес поширення християнства у Великому Князівстві Руському.

 

Напередодні знаменної дати  працівниками районної бібліотеки та бібліотек філій проведено історичний екскурс «Як хрестили Київську Русь», диспут «Чиї сини, чиїх батьків – ми діти» , також в читальному залі районної бібліотеки оформлено книжкову виставку «Стежками Київської Русі», які розповідали про основні етапи розвитку православної церкви, її благі справи. Представлена література знайомила з історією хрещення Київської Русі, розвитком храмів нашого району, церковною атрибутикою, духовною культурою. Користувачі мали змогу повернутись до своїх витоків, щоб усвідомити, яку велику роль відіграло прийняття християнства в духовному житті нашого народу.

День родини

 

Родина – це основа суспільства. Згідно з Указом Президента України від 30 грудня 2011р. №1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат і професійних свят", щорічно 8 липня відзначається Український день родини.

Необхідно зазначити, що в міжнародному співтоваристві День сім'ї засновано Генеральною Асамблеєю ООН ще в 1993 році і відзначається 15 травня. ООН розглядає сім'ю як основний елемент суспільства, тому, вважають в організації, коли зневажаються права однієї сім'ї, під загрозою знаходиться все людство. Проголошення міжнародного дня сім'ї стимулювало проведення ряду пропагандистських заходів, включаючи національні дні родини.

 

Родина була і залишається хранителькою духовних цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності і розвитку. З родини починається життя людини, тут відбувається формування її як громадянина. Саме тому до дня родини в районній бібліотеці та бібліотеках філіях пройшов урок родинного щастя «Рідна домівка, рідна сім'я, тут виростає доля моя»  , зокрема в читальному залі районної бібліотеки була представлена виставка «Моя сім'я, моя родина в житті та долі України». 

Міжнародний день боротьби з наркоманією

Нарешті наступило довгоочікуване літо, а з ним - сезон оздоровлення дітей. Здорове дитинство — це національне багатство країни. Від цього залежить здоров’я наступних поколінь. Для збереження і зміцнення здоров’я величезне значення має активний відпочинок і, перш за все, на повітрі.

На базі Городецької ЗОШ І-ІІІ ст. діє позаміський районний дитячий табір відпочинку та оздоровлення «Лідер».  Вихованці табору - 38 учнів, половина з яких приїхали з Бахмутської школи №4, що на Донеччині, разом з директором цього навчального закладу Наталією Дроздовою. Кожен день перебування – змістовний, наповнений цікавими справами і враженнями. Та найголовніше – школярі набувають практичних навичок інтеграції та взаємодії із зовнішнім середовищем, умінь  приймати самостійні рішення, комунікувати з однолітками.

 

В один із червневих днів за сприяння відділу освіти до вихованців табору завітали працівники Уманської районної центральної бібліотеки, в.о. начальника відділу культури РДА Коханська О.М. Мета відвідин – відзначення Міжнародного дня боротьби з наркоманією. Для школярів було проведено мотиваційний тренінг «Твоє майбутнє – у твоїх руках». Адже саме ця форма  моделювання ситуацій надає знання та сприяє розвитку  навичок дитини, дає змогу їй вільно почуватися в життєвих ситуаціях, бути впевненою, досягати успіхів у житті. А ще – оминати небезпечні спокуси. 

110 років від дня народження І.Д.Черняховського

 

Українська нація дала світові цілу плеяду яскравих воєначальників, але серед найвидатніших полководців сучасності, котрі заслуговують на особливу увагу, виділяється особистість двічі Героя радянського Союзу генерала армії Івана Даниловича Черняховського.

Ім’я українця Івана Даниловича Черняховського відомо далеко за межами нашої Батьківщини. Він належав до тих військових діячів, котрі зробили вагомий внесок до скарбниці військового мистецтва, а його феєричний злет від командира дивізії до командувача фронтом під час Великої Вітчизняної війни взагалі не має аналогів в вітчизняній військовій практиці. Адже Іван Данилович Черняховський є наймолодшим командувачем фронтом за всю історію Червоної Армії. Принагідно наголосити, що стрімкий кар’єрний злет І.Д. Черняховського став можливим за рахунок його неабияких здібностей та професійного ставлення до своїх обов’язків.

 

В ці дні виповнюється 110 років від дня народження І.Д.Черняховського. В районній бібліотеці та бібліотеках філіях пройшов вечір – шани «Він-наш земляк, він-наша гордість й слава», де всі присутні більше дізналися про юні роки, подвиги , нагороди нашого славетного  земляка.  Також під цією ж назвою в читальному залі районної бібліотеки пройшла виставка – огляд, де була представлена  методична робота, -  краєзнавча розвідка «Черняховський: відомий і невідомий.»

Початок війни

Ранок 22 червня 1941 року трагічною сторінкою увійшов у життя мільйонів українців. У цей день розпочалася найжахливіша війна в історії нашого народу — Велика Вітчизняна, яка забрала життя кожного п'ятого співвітчизника. День початку війни став в Україні історичним днем глибокої скорботи. Відповідно до Указу Президента України від 17 листопада 2000 року з метою всенародного вшанування пам’яті українців, загиблих під час Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років, їх подвигу та жертовності щороку в нашій державі відзначається День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні.

 

Співробітники районної бібліотеки та бібліотек філій ніколи не залишаються осторонь від відзначення пам’ятних дат історії своєї країни. Саме тому в День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні в районній бібліотеці та СБФ було презентовано  виставку-пошану «І зупинилось серце молоде, щоб вічно билось серце України». Присутні мали змогу побачити  книги, фотографій, архівні матеріали  що висвітлюють перебіг подій на початку Великої Вітчизняної війни.

   24 травня - День слов'янської писемності і культури  

Щастя - мати рідну писемну мову.    Адже відомо, що мова є духовним скарбом народу, важливим фактором нації  та державотворення. За рідну мову страждають аж до ув'язнення (Іван Дзюба), самоспалення (Олекса Гірник), розстрілів на мітингах протестів (студенти в м.Дака).

 Відзначаючи чудове свято, що сягає глибини віків, вдячні нащадки вшановують і його фундаторів – святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, які заклали основу слов’янської писемності.

 Їх історична місія датується 863 роком, коли вони на прохання князя Великої Моравії Ростислава та відповідного доручення візантійського імператора розпочали створення першої слов’янської азбуки – кирилиці-глаголиці та норм першої літературної мови слов’ян – старослов’янської.

            День слов’янської писемності та культури  поклали початок довічному існуванню нашої рідної української мови.

            В ці дні в районній бібліотеці та бібліотеках філіях району проходять літературно – музичні години під назвою «Знань і розуму основа – рідне слово, рідна мова», лінгвістичні брейн - ринги, історико – культурні екскурси. Зокрема, така літературно – музична година проведена працівниками районної бібліотеки та районного центру культури та дозвілля в смт. Бабанка. Змістовно передавали  історичні події  які дали початок українській мові  ведучі Гербут О. та Цюра В. Доречним доповненням та окрасою стали виступи народного ансамблю української пісні «Горицвіт», та дуету бандуристок «Кобзарева горлиця» РЦКіД.

 

Також в читальному залі районної бібліотеки представлена книжкова виставка «Українська мова – чинник державотворення», де для перегляду запропоновані зразки пам’яток  часів Київської Русі.  

Лицарі української державності

 

                23 травня  в Україні відзначають  Свято Героїв.  Це - день пам’яті  всіх борців за незалежність, вшанування українців, які присвятили своє життя служінню українській нації, хто боронив Україну до останнього подиху. Важливо знати, що історія і сучасність України - це діло геройської української молоді: сотень тисяч юних, молодих, ледве двадцятирічних добровольців руських дружин великого князя Святослава і короля Данила, козацьких полків Богдана Хмельницького та Івана Мазепи, Легіону Січових стрільців Дмитра Вітовського, Української Галицької Армії Мирона Тарнавського, Армії Української Народної Республіки Симона Петлюри, Організації Українських Націоналістів Євгена Коновальця і Степана Бандери, Української Повстанської Армії Романа Шухевича і Олекси Гасина, сотень тисяч рядових українців, які боролися проти німецьких загарбників в рядах Червоної Армії, членів визвольного руху шестидесятників, учасників студентського голодування 1990 року, одним словом, усіх молодих українців, які боронили інтереси України навіть ціною власного життя, які поставили добро рідного народу понад свої особисті та будь-які інші інтереси і були вірними своїй ідеї до останнього подиху.

            Також ми вшановуємо живих героїв України, ветеранів національно-визвольної боротьби, що чинили опір колонізації України, і справжніх творців сучасної держави, що сьогодні є взірцем української нації.    

У цей день для старшокласників  Громівської ЗОШ І-ІІІ ст. в ошатному  приміщенні сільської бібліотеки (зав. бібліотекою С.Молоченко) працівники районної бібліотеки провели годину пізнання «Рабів до Раю не пускають». На заході були присутні директор РЦБС Л.М.Кравчук, директор школи   Ткаченко Л.П., соціальний працівник Ковальчук Н.Т.. працівники сільського будинку культури. Найшанованішими гостями свята стали продовжувачі славетного лицарського роду, гідні нащадки великих прадідів: уманський дисидент, колишній в'язень сумління, кандидат історичних наук, доцент Богдан Данилович Чорномаз, мобілізовані до ЗСУ та учасники АТО Антоненко Олександр, Заремба Юрій, Попов Ігор.

Випив до дна гірку чашу репресій Богдан Чорномаз. Адже й  батько - Данило був тричі ув'язнений - німцями, поляками та радянською владою. Остання засудила його до розстрілу, але вчасно замінила на 25 років таборів у Сибіру. Доля політв'язня спіткала і його сина Богдана Чорномаза, який відбував ув'язнення на Уралі. Вже повернувшись до Умані, Богдан Данилович та його родина зазнавали переслідувань з боку радянської влади. Про все це учні дізналися з цікавої розповіді  Богдана Даниловича, уродженця Тернопільської області, який багато працює над історичним краєзнавством Уманщини. Щиро звучали його слова-звернення до учнівської молоді: не впустити зневіру в душу, не опускати руки, не дати шансів ворогам заволодіти нашою свідомістю, не стати байдужим спостерігачем суспільних процесів.

При спілкуванні з учасниками АТО відчувався глибокий біль, тривога за те, щоб жертви Майдану та неоголошеної війни  не були марними, щоб амбітні плани політиків не звели нанівець здобутки борців за європейське майбутнє України.

Квіти та подарунки, вручені вдячними школярами, стали щирим визнанням вкладу запрошених у справу розбудови української державності. 

 

Історія і сучасність України, українського народу - це здобуток героїв України, це діло людей, які віддали всі свої сили, навіть  життя, для добра Українського народу: його свободи і державності, могутності і процвітання. Незалежна Україна - це діло героїв. Життя дає нам щоденну нагоду і можливість класти і нашу цеглинку під цю будову, якої їм не довелося закінчити. Ми мусимо ті можливості бачити і їх використовувати.  З них мусимо черпати ту полум’яну любов до Батьківщини, яка веліла їм забувати про все матеріальне і дочасне, в ім’я духовного і вічного.

Міжнародний день музеїв

Кожний народ дбає про свою культурну, історичну спадщину, зберігає все, що залишається в спадок для майбутніх поколінь. Велику роль в цьому відіграють музеї.

Міжнародний день музеїв (International Museum Day) з'явився в календарі у 1977 році. Саме тоді, на черговому засіданні Міжнародної ради музеїв (International Council of Museums, ICOM), було прийнято рішення про запровадження в світі цієї культурної події. З 1978 року Міжнародний день музеїв відмічають понад 150 країн.

Традиційно вважають, що через зібрання музейних фондів суспільство зберігає історичну культурну спадщину. Збираючи та зберігаючи пам'ятки матеріальної та духовної культури, музеї ведуть велику науково-просвітницьку та освітньо - виховну роботу.

Щорічно музеї багатьох країн світу відкривають двері для всіх бажаючих – безкоштовно, готують нові експозиції, тематичні лекції, екскурсії, наукові читання, фестивалі тощо.

 

Цього дня в інтернет - центрі районної бібліотеки кожний користувач міг, перебуваючи перед монітором комп'ютера, відкрити для себе цікавий світ музеїв із різноманітними колекціями та експонатами.  Зокрема, відвідувачі побували на віртуальних екскурсіях музеями Мачу Пікчу (Куско, Перу) та Версальським палацом у Франції. 

Пам’яті жертв масових політичних репресій 1937-1938 років

Щороку в третю неділю травня, яка цього разу припала на 15 травня, по всій Україні проводяться різноманітні заходи, присвячені пам’яті жертв масових політичних репресій 1937-1938 років. 

Як відомо,  2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якого 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масовим  репресіям. Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори. Згідно з даними розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15717 осіб, у 1937-му - 159537, в 1938-м 106096, в 1939-м 11744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му. 

            Політичні розправи не оминули й діячів культури. Сторінки книг, документальні свідчення очевидців доносять трагедії тисяч і тисяч людей, які потрапляли під жорна нещадної машини придушення без будь-яких зрозумілих причин, часто лише волею сліпого жеребу. При цьому ті, кому режим інкримінував антирадянські дії, практично не мали жодної можливості спростовувати огульні звинувачення, доводити червоній Феміді свою невинуватість.

Збереження пам'яті про невинні жертви нелюдського більшовицького режиму є нагадуванням і застереженням для майбутніх поколінь українців - немає нічого страшнішого від тоталітарного режиму. Бездумне винищення українського народу стало основною політикою злочинного режиму, його самоціллю.

 

Пригадати ті  страшні події в історії України,  викликані насильницьким впровадженням комуністичної ідеології,мали змогу всі присутні на годині пам’яті «Минуле з гірким присмаком», проведеної працівниками районної бібліотеки та бібліотек філій. Виставка–реквієм «Гіркої трагедії слід» розгорнута в читальному залі районної бібліотеки, включила в себе художню літературу того періоду, митців «розстріляного» відродження, діячів – дисидентів,публіцистичні нариси, наукову літературу , архівні матеріали

Увага! Оголошуємо підсумки конкурсу «Фабрика вражень»

Із величезним задоволенням оголошуємо довгоочікувану новину: нарешті стали відомі результати обласного конкурсу книжкових відеооглядів «Фабрика вражень», присвяченого Міжнародному дню дитячої книги!

      Але все по порядку…

     Нагадуємо, що  у Конкурсі брали  участь діти й підлітки з усіх районів області віком від 6 до 18 років. Для цього вони створювали  відеоогляд книги, яку радили почитати одноліткам.  Уманський район представляли  9 учасників:

Єлизавета Кукуруза (с.Коржова), Анна Щербина (с.Піківець), Наталія Скрипак (с.Гродзево), Юлія Кифорук (с.Танське), Олександр Маліновський (с.Старі Бабани), Вероніка Варварук (с.Кочержинці), Катя Глушко (с.Ладижинка), Інна Коновченко (с.Сушківка), Валерія Дяченко (с.Гереженівка), які здобули перемогу на районному етапі конкуру( загалом на районний етап було представлено 21 ролик і усіх їх ви можете переглянути на  сторінці Уманської районної бібліотеки для дітей в соц. мережі ВКонтакте).  Шестеро із них отримали  призові місця в номінаціях:

 •     «Креативний підхід» – Єлизавета Кукуруза (Всеволод Нестайко «Країна сонячних зайчиків»);

•     «Акторський комплімент» – Анна Щербина (Астрід Ліндгрен «Пеппі Довгапанчоха»);

•     «За крок до перемоги»  Наталія Скрипак (Джоан Роулінґ серія книг про Гаррі Поттера);

•     «Читай своїх» – Юлія Кифорук (Валентина Коваленко «Вовчик»);

     Крім того, ми вітаємо переможців он-лайн голосування на сторінках обласної бібліотеки для дітей в соціальних мережах ВКонтакте, Facebook та на каналі YouTube. Отже, ВКонтакте перемогу здобув Саша Маліновський із казкою «Солом’яний бичок» (700 голосів), в YouTube – Вероніка Варварук із серією книг Олександра Зімби про Бровка та Мурчика (24 голоси). Вони отримали «Приз глядацьких симпатій» і нагороду - професійну фотосесію в Черкаській обласній бібліотеці для дітей.

     Журі було дуже авторитетним. До його складу ввійшли:

– заступник директора з навчальної роботи навчально-наукового інституту української філології та соціальних комунікацій Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент Оксана Іванченко;

– оператор Черкаської обласної філармонії та керівник дитячої відеостудії «Соняшник» нашої бібліотеки Руслан Павлюк;

– радіо- і телеведуча, письменниця Ольга Касьянова;

– радіоведучий, конферансьє, актор Черкаського академічного обласного театру ляльок Микола Король;

– журналіст Hromadske.tv.Cherkasy, музикант Олексій Хуторний;

– директор видавництва «Брама-Україна» Олександр Третьяков;

– керівник відділу по роботі з корпоративними клієнтами «BRAIN» Черкаси Григорій Сіренок;

– завідувач редакційно-видавничого сектору науково-методичного відділу Черкаської обласної бібліотеки для дітейСусанна Хаустова;

– бібліотекар Черкаської обласної бібліотеки для дітей, автор ідеї конкурсу Олександра Міщенко.

    22 квітня в Черкаській обласній бібліотеці для дітей відбулась урочиста церемонія нагородження переможців. На старанних читачів-оглядачів чекали не лише прекрасні призи, а й невеличка подія-сюрприз. Діти мали змогу прийняти участь в краєзнавчому квесті, в ході якого детально познайомились з історичними та визначними місцями по вулиці «Хрещатик» міста Черкаси.

    Щирі слова вдячності висловлюємо спонсорам поїздки на церемонію нагородження: керівнику ТОВ «Дубова» Матерянському Анатолію Миколайовичу, голові фермерського господарства Скусу Ярославу Володимировичу, керівнику ПП «Ваші меблі» О.Пархоменку та місцевому фермеру – орендатору с.Кочержинці Сергію Миколайовичу Поліщуку.

     Тож вітаємо наших переможців! Ми вдячні абсолютно всім, хто знімав відео, готував текст огляду, репетирував вірші, сценки й – головне – читав книжки! Незалежно від результату, ваші зусилля не пропали марно, можливо, саме завдяки вашій розповіді хтось відкриє для себе новий літературний світ.

 

 

Тривожне відлуння Чорнобиля

З 26 квітня 1986 року розпочався  новий відлік часу в історії України. В ніч з п’ятниці на суботу на півночі України сталося техногенна аварія, яка розвіяла міф про безпеку ядерної енергетики.

У 130 км від столиці України в місті Прип’яті на Чорнобильський АЕС проводилися випробування по аварійному охолодженню реактора.
Вистачило 44 секунди, щоб реактор вийшов з- під контролю і вибухом зніс плиту вагою 2000 тон, яка покривала четвертий енергоблок. В атмосферу була викинута така кількість радіоактивних речовин, яка порівнюються з вибухом 500 атомних бомб. Про аварію з радіаційним забрудненням, яке в сотні разів перевищувала потужність атомних бомбардувань Нагасакі і Хіросіми під час Другої світової війни, жителі сусідніх з Україною областей Білорусії й Росії дізналися лише через  три  дні. Трагедія торкнулася 8.5 млн. громадян цих держав.  Десятки тисяч людей стали інвалідами, а їхні діти почали народжуватись каліками.

Аварія на Чорнобильській АЄС пройшла через серце і душу України. Життя мільйонів людей розділилось на «до» і «після» аварії.

 30 років український народ розплачується за  безвідповідальність чиновників  життям і здоров’ям своїх співвітчизників. Територія навколо Чорнобиля залишається забрудненою і буде забрудненою ще щонайменше  наступні 300 років. Чорнобиль залишив неймовірну кількість політичних, фінансових, технологічних, духовних і гуманітарних проблем, які постали перед Україною.

Смерть ядерного реактору має початок, але ніхто на знає, коли буде кінець.

 

Віддаючи шану ліквідаторам техногенної катастрофи, у переддень пам’ятної дати в Малій залі управління АПК працівниками районної бібліотеки (директор Кравчук Л.М.) спільно з викладачами та учнями УПАЛ, бібліотекою ліцею (зав.бібліотекою Швець Л.), народним аматорським колективом української пісні «Горицвіт» РЦКіДу (директор Бондаренко М.Ю), була проведена година екобезпеки «Тривожне відлуння Чорнобиля». Особливу тривожність і окрасу заходу надали присутність почесних гостей – безпосередніх учасників ліквідації наслідків Чорнобильської трагедії  Поліводи М.М. та Богдановича М.Б. Слова ведучих Харишук В., Цюри В.Швець Л.,юних ведучих-ліцеїсток Шумської Л., Люніної А., Очеретної Я., Остроушко Ю. та Осадчого Діми  западали в душі присутніх. Із затамуванням подиху вони слухали голоси з минулого: накази перших хвилин аварії, які звучали в презентації «Тридцять років катастрофи на Чорнобильській АЕС», яку підготувала викладач ліцею Т.В.Старовойтова. Та, зрозуміло, найбільш дохідливими були виступи гостей, які самі пережили жах побаченого і біль втрат соратників. Пісні аматорів стали лейтмотивом зустрічі та її життєстверджуючою нотою. Всі присутні  висловили одностайну думку, що рідну планету врятує турботливе ставлення кожного до природи  та обмірковане використання   її багатств.  

З 18 по 22 квітня в Україні тривають заходи по відзначенню Днів заповідників і національних музеїв.

Так, 18 квітня – відзначається Міжнародний день пам’яток і визначних місць, або День всесвітньої спадщини. Створені талантом і працею народу культурні цінності грають особливу роль у відновленні історичної пам'яті, відродженні й розвитку національної культури. Зберегти надбання минулого, відновити втрачене та передати неоціненні здобутки національного творчого генія майбутнім поколінням – висока і благородна місія не лише держави, але й кожного її громадянина. Цьогорічні заходи районної центральної бібліотеки по  відзначенню тижня екології та культурної спадщини  розпочалися дещо незвичайно: на території національного дендрологі́чного парку «Софі́ївка», який є пам'яткою краєвидного типу світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть для відвідувачів парку було проведено екологічну стежину «Природа – вічний зразок мистецтва». Гості «Софіївки» переглянули книжкову продукцію про рослинний, тваринний світ нашого регіону, світлини унікальних пам’яток історії та архітектури. Відвідувачі з задоволенням переглядали примірники нових надходжень літератури  в  ЦРБ. Кожен із них отримав візитівку, в якій зазначалися послуги бібліотеки, в т . ч. й безкоштовні  інтернет-послуги.

Наступний день засвідчив ефективність такої форми роботи: в бібліотеку завітало 5 нових відвідувачів, з них 2 – студенти місцевих вишів. 

 

       Завершиться тиждень екології  Міжнародним днем Матері-Землі, який   відзначається, починаючи з 2010 року, щорічно 22 квітня.  Термін «Мати-Земля» загальноприйнятий у багатьох країнах, він відображає залежність між планетою, її екосистемами і людиною. Не випадково в селах тривають місячники по впорядкуванню присадибних ділянок  та громадських місць. У цей день бібліотеками проводитимуться різні просвітницькі акції, які закликають вирішувати проблеми, пов'язані з наслідками екологічних катастроф та безгосподарського ставлення до дарунків природи й здобутків людства. Всі ці заходи  спрямовані на екологічне просвітництво і турботу про екологію, на збереження надбань попередніх поколінь.

 

 

Оксана Іваненко «Твори, написані серцем»

 Цьогоріч, 13 квітня, виповнилося 110 років від дня народження видатної дитячої письменниці Оксани Іваненко. Її ім'я користується популярністю, ряд її літературних  здобутків полюбився не тільки юному читачеві, і не тільки українському.  Ця жінка, у буквальному сенсі, усе своє життя присвятила дітям, працюючи вихователькою при дитячій колонії та дописуючи у дитячий журнал "Барвінок", головним редактором якого стане згодом. Перекладацька робота дозволила  маленьким дітям читати казки Андерсена та братів Грімм українською мовою. Її перо залишило для сучасних читачів неповторні твори. Саме  «Тарасові шляхи» дають нам життєве уявлення про дитячі роки українського генія і Пророка Тараса Шевченка, повість «Друкар книжок небачених» знайомить читача з   першодрукарем книг в Росії і Україні Іваном Федоровим, пише повість  «Богдан Хмельницький». З неослабним інтересом читається  роман Оксани Іваненко «Марія».   Марія Олександрівна Вілінська (Марко Вовчок) є прототипом головної героїні роману.   Улюблена з дитинства письменниця змальована настільки правдиво і виразно, що з'являється перед нами начебто жива - у всій величі творчих доробків, із усіма людськими роздумами, сумнівами, радостями і прикростями. 

До ювілею від дня народження Оксани Іваненко в читальній залі районної бібліотеки було презентовано книжкову виставку «Твори, написані серцем». 

Творчий доробок письменниці завжди викликає інтерес у читачів. Працівниками районної бібліотеки було проведено літературну годину «Добром зігріте серце» для учнів  Уманського професійно-аграрного ліцею.

Викладач історії Т. В. Старовойтова наголосила, що життя і творчість  славетної майстрині художнього слова для юного покоління українців є зразком самовідданого служіння  своїй рідній землі. 

Всесвітній день здоров’я

Здоров’я - це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди здебільш рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалося міцним і надійним на тривалу перспективу. Говорячи про здоровий спосіб життя, у першу чергу мають на увазі відмову від шкідливих звичок і заняття спортом. Це необхідна, але зовсім недостатня умова. Насправді, здоровий спосіб життя – це набагато глибше поняття.

 

Міжнародний святковий день, спрямований на залучення широкої громадської уваги до цих проблем і питань - Всесвітній день здоров’я, відзначається щорічно 7-го квітня. В цей день в районній бібліотеці та бібліотеках філіях пройшов інформаційний ярмарок здоров’я « Здоров’я  - багатство, бережіть його братство», де присутні мали змогу  ознайомитися з основними поняттями здорового способу життя , мати почуття відповідальності за власне здоров’я,зрозуміти  наскільки важливо бути здоровим . 

Увага! Увага! Увага!

На Уманщині стартував Всеукраїнський  тиждень дитячого читання під девізом:

 «Якщо читає дитина, Україна буде вільна і єдина»

Відкриття Тижня проводилось районною бібліотекою для дітей районним етапом Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія – 2016».

            Книга – справжній маг. Читаючи, ми уявляємо себе чарівниками, здатними розуміти мову речей, тварин і рослин. Скільки дивовижних таємниць відкривається нам завдяки книгам! Скільки безцінних скарбів трапляється на шляху читачів! А скільки незабутніх зустрічей з літературними героями!       

            Німецький письменник Гете, уявляючи, що він подорожує хвилями книжкового моря, стверджував: «Царство книг справді може бути назване морем  - таке воно неозоре, такі дива в ньому можна віднайти».

         То ж саме тих, кого вабить це море, хто ладен пірнати в нього і віднаходити дивнії  перли – знання, об’єднав Всеукраїнський конкурс «Книгоманія - 2016», організований громадською організацією «Форум видавців» та Національною бібліотекою України для дітей з метою підвищення якості та активності читання, вироблення у дітей навичок самостійної роботи з книгою, популяризації найкращих надбань української та світової літератури для дітей.

        В Уманському районі Конкурс проводився з 10 січня   по 25 березня в два етапи. У І-му (відбірковому) етапі змагалися 425 учнів 6-7 класів з різних сіл Уманщини. Переможцями стали найкмітливіші, найобізнаніші, найерудованіші, веселі й винахідливі розумники й розумниці – 46 читачів сільських бібліотек. Всі вони отримали звання «Найкращий читач бібліотеки-2016» і право продовжувати боротьбу в ІІ-му (районному) етапі за звання «Найкращий читач району-2016», який проводився районною бібліотекою для дітей за підтримки районного відділу культури РДА .

       Переможці потрапили на справжнє свято книги, яскраве інтелектуальне дійство. Конкурсанти з захопленням розповідали про свої улюблені книги та улюблених героїв. Вони виявили глибокі знання, блискучу ерудицію та залізну логіку. Хочеться відзначити шестірку фіналістів -  найсильніших учасників,справжніх інтелектуальних бійців. Це – шестикласники:Дяченко Валерія (с.Гереженівка), Бучак Каріна (с.Косенівка), Гончар Діана (с.Ладижинка) та семикласники:Згірчибаба Вікторія(с.Бабанка), Загоруйко Олександра (с.Городниця), Кифорук Юлія (с.Танське).

Та лише двоє із них отримали  звання «Найкращий  читач району – 2016». Переможцями стали учениця 6-го класу Косенівської ЗОШ І –ІІІ ступенів Бучак Каріна, та учениця 7-го класу Танського НВК Кифорук Юлія.

         Вітаємо наших переможців!

 

      На цьому наша подорож не закінчується. Адже попереду – нові зустрічі з її величністю Книгою. На читачів чекають цікаві заходи: мандрівки, вікторини, літературні експреси, поетичні та музичні години… А ще, у нас ви зможете відвідати «казковий салон» та позмагатися в «казкових перегонах». Чекаємо на вас з нетерпінням!

Практикум «Розширення знань бібліотекарів про ресурси органів державної влади та набуття практичних навичок користування цими ресурсами»

 

22 березня 2016 року на базі районної бібліотеки відбувся практикум бібліотечних працівників сіл району на тему «Розширення знань бібліотекарів про ресурси органів державної влади та набуття практичних навичок користування цими ресурсами».

Під час практикуму бібліографом І категорії Харишук В.І надано методично - практичну консультацію по вдосконаленню знань та практичних умінь із використання засобів інформаційно комунікаційних технологій бібліотечно бібліографічної діяльності бібліотеки. Доречною стала консультація по накопиченню,обробці та розповсюдженню інформаційних ресурсів та матеріалів в різних форматах, які дозволяють оперативно і повно знаходити необхідну читачам інформацію.

Цікавою та пізнавальною для бібліотечних працівників стала зустріч з представниками Уманського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги. Фахівці даного центру надали змістовну консультацію на тему «Хто має право на безоплатну правову допомогу?», роздали інформаційні буклети про послуги вказаного центру. В результаті районною бібліотекою на чолі директора Кравчук Л.М. та Уманським місцевим  центром надання безоплатної правової допомоги було підписано Меморандум про спільну діяльність у форматі підготовки та реалізації спільних заходів та проектів щодо забезпечення і реалізації права всіх громадян району на отримання безоплатної правової допомоги.

 

 

Інтелектуальний марафон

18.03.2016 року у стінах районної центральної бібліотеки сталася неординарна подія: відбувся інтелектуальний марафон «Хто?Де?Чому?» між командами інтелектуалів «Інтел», до якої увійшли мудрі, досвідчені, енергійні та допитливі представники старшого покоління, які ведуть активний спосіб життя, і командою РЦБ. Гостями бібліотеки були І.Чиж, В.Голинська, О.Борисюк та О.Олефірова.

Ініціаторами проведення зустрічі стали  капітан команди «Інтел» С.П. Буряк – гарячий прихильник Книги та Л.М.Кравчук – директор районної бібліотеки, які впевнені, що книга ніколи не стане завтрашнім днем, а запит на мудрість завжди буде високим.

Символом інтелектуального двобою стала Мудра Сова, а звуковий супровід максимально створював атмосферу традиційних «Що?Де?Коли?». Гра проходила у напруженій, проте дружній атмосфері. Кожна команда затято боролася за право стати переможцем, тому усі учасники продемонстрували гідний рівень знань, переконали журі та гостей у тому, що вони багато знають і читають, цікавляться історією та культурою.

Хоча подібний масовий захід проведений уперше і є пробним, результат перевершив сподівання. Учасники продемонстрували ерудованість, беручи участь у різноманітних інтелектуальних іграх та конкурсах, мали можливість змістовно провести своє дозвілля.

Інтелектуальна гра сприяла повноцінному спілкуванню представників різного віку, професій і уподобань і є прекрасним стимулом для їх подальшого самовдосконалення. Сподіваємося, що приклад інтелектуалів старшого покоління заохотить до участі в подібних заходах прихильників глибоких знань і гострого розуму.

 

Чекаємо усіх охочих випробувати свої здібності!

       «Ти в моєму серці, Україно, думою Шевченка гомониш»

           

             Є дні, що минають і непомітно зникають без сліду. Нічого не залишають по собі. Але є день, що ніколи не минає, завжди з нами. Бо він увібрав у себе безсмертне дихання душі. Він такий великий і незбагненний, як життєдайний дощ, як весняний вітер, як щедре сонце. Україна у долі своїй має такий день – 9 березня 1814 року.

Тарас Шевченко… Геній, Мислитель, Пророк. Людина незвичайної долі і незвичайного таланту, що здобула світову славу. Його творчість – невмируща, невичерпна сила духовності України. Ім’я Кобзаря дороге і близьке кожному українцю, який з дитинства й до схилу років перебуває у світі його поетичних образів, черпає із скарбниці його дум силу і снагу для життєвої дороги.

Відзначаючи 202-у  річницю від дня народження Т.Г.Шевченка  бібліотекарі районної бібліотеки спільно з районним центром культури і дозвілля,  провели літературно – музичну  композицію «Ти в моєму серці, Україно, думою Шевченка гомониш», в Берестівецькій  загально - освітній школі І – ІІ ступенів. Ведучі Віта Цюра та Ольга Гербут  розповіли присутнім про нелегке дитинство Шевченка його любов до рідного краю, до місця де він народився та виріс . Затамувавши подих присутні слухали про  поета не лише борця, а й ніжного й вразливого душею, чистого серцем лірика. Органічною частиною став відеоряд підготовлений працівниками школи.

Було дуже приємно , що  юні шанувальники Шевченкового слова , дипломанти районного конкурсу читців – Осичка Мирослава, Слобудська Анастасія , Маланіч Вікторія, Войтовська  Анастасія, виразно читали вірші поета.

Доповненням та окрасою композиції став народний аматорський ансамбль української пісні «Горицвіт», керівник Володимир Павленко, та дует бандуристок «Кобзарева Горлиця», керівник Вікторія Проценко, які виконували пісні на слова великого поета.

Викликала зацікавлення юних читачів книжкова  – ілюстрована  виставка «Ми – на вічнім шляху до Шевченка», підготовлена сільським бібліотекарем  Василенко Наталія Василівна.

Директор школи , Омельченко О.П., щиро подякував, і зазначив, що такі заходи є засобом формування патріотичних почуттів школярів.

Підсумком заходу стало  загальне фото на згадку.

До чергової річниці визволення Уманщини від німецько - фашистських загарбників

У нескінченому плині історії тільки час відокремлює головне від другорядного, дріб’язкового, загальнолюдське від особистого. Не щезне в пам’яті людській, не йде в забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу – його битва, його перемога над фашистами. Можна по-різному ставитися до Великої Вітчизняної війни, по-різному її називати, але хіба можна забути тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для щастя інших.

Чим далі відходять в історію події Великої Вітчизняної війни, тим яскравіше постає перед світом трагедія і величний подвиг людей, які в смертельному двобої з ненависним ворогом вистояли і ціною неймовірних зусиль перемогли. Свій вклад в наближення перемоги над фашизмом внесли і жителі Умані та Уманського району. В березні  щороку   вдзначається  річниця  визволення від фашистських загарбників Уманщини.

Виховувати  любов до рідної землі, до незалежної  держави. Формувати патріотичні почуття гордості за старше покоління, повагу до учасників Великої Вітчизняної війни, сприяти пробудженню бажання вивчати історію своєї держави, берегти її традиції, вболівати за майбутнє країни, сприяв урок памяті

 

 

 « Кривавим сном закінчилась війна», підглтовлений  бібліотекарями  районної бібліотеки та бібліотек філій. В читальному залі до уваги читачів представлено чимало цікавих матеріалів про визволення Уманщини , книг, публіцистичних роздумів, фотоальбомів , краєзнавчої літератури, архівних матеріалів. 

До річниці утворення Уманського району

Уманський район - це чарівний, неповторний, мальовничий край, овіяний історичною славою здобутою у боротьбі нашого народу за праве вільно жити на споконвічній землі своїх пращурів. З давніх-давен він приваблював до себе людей своєю багатою природою: розділений густою сіткою річкових долин, балок і ярів - він вражає красою та зручністю розташування, двадцять п'ять століть тому Уманщина була центром сколотських пле­мен, від Ольвії сюди вели Священні Шляхи, із того часу ця земля постійно заселена людьми.

Мандруючи краєзнавчим вернісажем  «Моя Уманщина – серце України, наша слава,гордість і краса» підготовленим працівниками РЦБ та БФ присутні мали змогу почути про справжній центр гончарства – село Громи, про  ляльки –мотанки, автентичні ручні витвори , село Полянецьке, справжні скарби Уманщини  її сакраль­ні об'єкти, в першу чергу це - чотири дерев’яні хра­ми, що збереглися і донині у селах Городецьке, Максимівка, Пугачівка та Собківка , дивовижні відкриття  Уманщи­ни - відбитки слідів людини у великій граніт­ній скелі, що у селі Коржовий Кут.

 

В читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів був представлений огляд краєзнавчої літератури , таким чином  бібліотекарі прилучають читачів до кращих надбань літератури рідного краю в контексті української класичної і сучасної, а також  європейської літератури, пробуджуючи  патріотичні почуття, плекають вільну особистість, яка вміє самовиражатися, шанує історичне минуле та сучасне регіону. 

 25 лютого виповнилося 145 років від дня народження Лесі Українки.

 

       Мало таких особистостей у світі, щоб для їхньої ідентифікації було достатньо лиш імені: Леся! Цю тендітну жін­ку без перебільшення називаємо великою, найбільшою з усіх наших. Бо вона вчила навіть «без надії» спо­діватись, вірила в «досвітні вогні» й на­близила їх до нас.

Вона була інтелектуалкою, справ­жньою європейкою, знавцем мов і куль­тур, що органічно вплелися в її поезію та драматургію. Очевидно, геній її був накопичений усією могутньою родиною Косачів, починаючи з мами, Олени Пчілки, батька, видатного дядька — Михайла Драгоманова.

Її не зламали ні погрози, ні обшуки, ні арешти. Ще коли дітлахами зграйка Косачів гралась у вигадану ними гру «з літературним нахилом», Лесю най­частіше обирали Жанною д'Арк  — безпомилкова дитяча інтуї­ція, напевно, вгадувала у хворобливій сестрі видатну людину.

Коли 20 липня 1913 року її ховали на Байковому цвинтарі в Києві, поліція не дозволила ні промов, ні співу, та за труною поетеси йшов багатотисячний натовп. Не натовп — легіон, озброєний Лесею.

Передав силу і глибину поетичного світу Лесі Українки вечір – поезії «То не вірші, то не слова , душа моя заговорила» підготовлений працівниками районної бібліотека та бібліотекарями бібліотек філій. Також до уваги читачів представлена виставка літератури наповнена творами поетеси, цікавими фактами з її життя. 

 

       Творчість – це світ навколо нас, це краса, що оточує людину з перших хвилин її земного буття,  хвилює і бентежить  людську душу ,намагається запалити бажанням до творення чогось нового,  бо прекрасне завжди народжується в праці.

      Упродовж тисячоліть людство, наслідуючи Творця, ліпить із глини та тіста, виробляє з полотна, соломи, лози та дерева іграшки - за своїм образом та подобою. І так само, як Творець, вкладає у них свою душу, щоб іграшка ожила.

 Вона має  не тільки екологічну, а й духовну чистоту. Зроблена з любов'ю, надає політ фантазії, навчає перших професійних навичок, розвиває й збагачує  духовний світ, пробуджує  зацікавлення і прагнення до народного мистецтва.

   Мистецтво української народної іграшки з  тисячолітньою традицією відроджується нині і є чистим джерелом натхнення та творчості народних майстрів: поряд із ритуальними та ігровими ляльками «народного зразка» з’являються ляльки колекційні та сувенірні.  Авторська іграшка дає всім нам те, чого не може дати сучасна іграшка. Існуючи поряд, вони доповнюють одна одну.

Творці іграшкового дивосвіту мешкають поруч. Нині у  читальній залі Уманської  районної бібліотеки  розгорнута  виставка- вернісаж  «Уманщина - колиска яскравих талантів», приурочена до офіційного святкування Дня авторської ляльки, який вперше буде відзначатися 7 березня. На ній представлено унікальні саморобні іграшки бібліотекаря Свинарської  СБФ Гончарук Валентини.

       Відвідувачі цієї чудової експозиції можуть побачити незвичайних персонажів, схожих то  на казкових героїв (Бабу Ягу, Діда Мороза, символічний образ прийдешнього року – Мавпу), то на конкретних людей (Іллю Резніка, Джамалу,  Руслану Писанку). Для виготовлення своїх рукотворних героїв-ляльок  майстриня використовує різні матеріали: старовинні тканини, текстиль, старі газети, вовну, атрибути використаних фабричних ляльок, біжутерію, паклю, фарби, паперовий клей. Основа ж твориться зі старих колготок, наповнених  синтепоном.

Виставкові експонати викликають щире захоплення у дорослих відвідувачів. А першими шанувальниками  рукотворних витворів стали діти учасники гуртка « Голочка та ниточка», який діє при сільській бібліотеці. Вони найбільш схильні до щирого і безпосереднього сприйняття казкових та реальних героїв, а естетичні особливості  художнього мислення знаходять в їхніх душах найщиріший відгук.

 

Ми вдячні майстрині за можливість помилуватися унікальними роботами. Запрошуємо всіх охочих до перегляду мистецького дивосвіту авторської ляльки Валентини Гончарук. 

Літературно – музична композиція

«Мову солов'їну збережи, Україну рідну захисти!»

 

21 лютого Україна відзначає День рідної мови. Це свято унікальне. Винятковість його в тому, що воно є і спільним, і, водночас, вузько родинним для людей, яких об'єднала спільна історична доля в єдиний моноліт  -  народ.

Відзначення його має на меті зміцнення державотворчої функції української мови, сприяє вільному розвитку і використанню мов національних меншин.  «Мова - то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраг», - ці мудрі слова великого педагога Василя Сухомлинського зрозумілі і близькі кожному українцю, кожному патріоту України.

Ми є свідками, що слово лікує, об`єднує. Але воно здатне травмувати душу, воно може стати смолоскипом, який розпалює вогонь ворожнечі та ненависті, може призвести до братовбивчих сутичок.

Зараз наша Батьківщина переживає важкі і складні часи. Нам потрібно доводити всьому світу своє право бути вільними, право вирішувати самим свою долю. І сьогодні, як ніколи, саме той момент, коли українська мова набирає свого утвердження не так офіційно, скільки в душах і серцях людей, постаючи унікальним засобом самовияву і самоствердження.

Живе наша мова - і з нами - наші князі й гетьмани, наші письменники й учені, наші державники і збройні оборонці. Живе наша мова - і з нами - багатомільйонна діаспора. Живе наша мова - і наш голос звучить у вселенському хорі народів. Бо наша мова - це наша релігія, наша держава, наша минувшина, наша надія і наше майбутнє.

Напередодні Дня рідної мови до учнів і громадськості   сіл Іванівка,  Городецьке та Дмитрушки завітали працівники районної центральної бібліотеки  та районного центру культури з музично – літературною композицією «Мову солов’їну збережи, Україну рідну захисти».

«Хай рідна мова сили набира —

Свята і чиста мова материнська…

Нам славити її прийшла пора,

Нехай лунає мова українська!», - лунало з вуст ведучих Ольги Гербут та Вікторії Цюри.

Неповторною окрасою концерту були українські ліричні душевні пісні у виконанні народного аматорського ансамблю «Горицвіт» Уманського районного центру культури і дозвілля, керівник Володимир Павленко.

Захід став закликом прислухатися до нашої світлої мови, до її надзвичайно чистого і мелодійного звучання, припасти  вустами до дзвінкого і чистого мовного джерела, яке б’є з глибин рідної Землі.    

 

Афганістан – спогади та душевно-болюча

таємниця кожного солдата.

15 лютого 1989 року останній бронетранспонтер радянських військ було виведено з території Афганістану. Саме ця дата поставила крапку в багатолітній війні. Людські втрати - вражаючі. Загинуло майже 15 тисяч солдат та офіцерів радянської армії. З них – понад 2 тисячі українських юнаків. 

Афганістан, Афганська війна – це події які ніхто і ніколи не зможе стерти з пам’яті тих солдатів які служили там. З пам’яті тих матерів, які гарячими сльозами плакали, не знаючи ні однієї звістки про свого синочка. В очах «солдатів-афганців». Афганістан – це синонім людського лиха, справжнього пекла: палючого сонця зранку, спекотного вітру-афганця. Пісок, що не дає дихати, і … завжди хочеться пити.

Не можемо ми просто так уявити історію. Але почувши реальні історії на уроці мужності « Пройти і не зламатись» проведеному в районній бібліотеці та бібліотеках філіях  , переглядаючи солдатський альбом, на мить замислились над сенсом життя. До глибини душі вразила всіх  розповідь про ті страшні роки,  про молодих юнаків, які гинули щодня на мінах та від рук душманів, про жаркий клімат, який виснажував бійців, про «Чорний тюльпан» – груз 200, якого щодня відправляли на батьківщину, безутішним батькам, дружинам. Як вони раділи коли ця війна для них скінчилася, коли був виведений останній солдат. 

 

Маємо пишатися їхньою мужністю, героїзмом, подвигом…

 

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

 

27 січня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Таким чином світова спільнота вшановує багато мільйонів євреїв, ромів і представників інших меншин, які під час Другої світової війни віддали життя за свою національність.

Саме цього дня армія Радянського Союзу звільнила в’язнів найбільшого фашистського концтабору Аушвіц-Біркенау в Освенцімі (Польща).   Офіційно визнано, що нацисти вбили від 5,5 до 6,1 млн. євреїв, ромів, представників інших груп і меншин, інвалідів, політичних супротивників (у т.ч. від 2,2 до 2,5 млн. на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні).

Сьогодні ж, Голокост - це уособлення людських страждань і абсолютного зла, символ трагічних подій для усього людства,  це систематичне переслідування і масове знищення європейських євреїв нацистською Німеччиною, що жили в Німеччині, на території її союзників і на окупованих ними територіях впродовж 1933-1945 років. Голокост вважається одним з найвідоміших прикладів геноциду XX століття. У широкому сенсі - це переслідування і масове знищення нацистами представників різних етнічних і соціальних груп (євреїв, циганів, безнадійно хворих і інших) в період Третього Рейху.

 

Аби вшанувати та зберегти пам’ять про цю страшну трагедію, про всіх невинно розстріляних, страчених у газових камерах, виснажених голодом і примусовою працею,  в бібліотеках району та читальному залі центральної районної бібліотеки представлена книжкова виставка «Голокост – урок для людства».

День Соборності України

 

Не втратили своєї первозданної актуальності рядки з Четвертого універсалу Центральної Ради, підписаного 22 січня 1918 року: «Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду». Того далекого морозного дня, коли була проголошена суверенна і незалежна держава – Українська народна Республіка, в душі і серця людей сама доля захлюпнула омріяне здавен ярове блаженне  тепло – тепло Єдності і Свободи.

 

         Події тих часів, а саме побудова української, самостійної,соборної держави знайомство з славетними синами  українського народу, які  боролися за об’єднання всіх демократичних сил, також література   про ідеї соборності та її значення в політичному житті сучасної України, висвітлила книжкова виставка «Україно, твоя доля – єдність злагода і воля», представлена в бібліотеках району та читальному залі районної бібліотеки .  

 

ЗА НАРОДНИМ ЗВИЧАЄМ

 

   Зимові народні свята:  Новий рік , Різдво і Свят-вечір, Маланки й Василя (Старий Новий Рік), Водохреще (Йордан) в календарі українців - найважливіші, найурочистіші події року.

     Споконвіку в Україні зимові свята супроводжувалися  дотриманням  численних  традицій, звичаїв, обрядів, вірувань. За допомогою поетичного слова і магічного акту, святковою урочистою обстановкою люди прагнули створити в ці дні вимріяний  образ достатку, щастя, здоров’я, злагоди, спокою в оселі.

    Новорічні дні - це час підбиття певних підсумків, вручення довгоочікуваних подарунків, приготування смачних страв. Найголовніше в цьому святі – це очікування якогось дива, нові надії на щастя, яке так необхідне і дітям, і дорослим. Прийдешня низка новорічно-різдвяних свят - це відмінний привід для того, щоб урізноманітнити дозвілля користувачів, партнерів, друзів бібліотеки.  Пізнати свої обряди, пробудити любов до українських традицій допомагають  читачеві  книжкові  полички «Святі обереги».  Книжки «Українці: Свята. Традиції. Звичаї», «Пізнай свій обряд», «Дорогоцінна енциклопедія українознавства», В.Скуратівського «Дідух», «Український рік», О.Воропай. «Звичаї українського народу» висвітлюють національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов'язаної  з ними атрибутики, символіки. Радісний  настрій, підсилений  вітальними колядками від РЦКіД,   панував у центральній районній бібліотеці під час новорічно-різдвяного  свята «Дзвінка лунає коляда, зоря Різдвяна сяє з неба» (до Різдва Христового). У читальній залі для відвідувачів було встановлено  маленький вертеп , який передав таїну пришестя Божого сина, трепетну радість Святого вечора, що єднає у молитві цілий світ та кожну родину за святковою вечерею… Ляльок мистецьки виготовили з паперу, вати, воску, нарядили в парчеві і шовкові  убори.  Центром композиції   була Марія,  яка схилилися над яслами з Божественною Дитиною.  

 У «дорослому» світі старий рік годиться проводжати численними звітами, підбиттям підсумків у всіх сферах життя.   А от діти, хоч і різні за віком, сприймають новорічні дні геть інакше – зі сміхом, блиском в очах і в радісному передчутті дива, яке без особливих труднощів можна створити власноруч. Ці відчуття проглядалися  під час  віртуальної подорожі  «Новорічні свята у країнах світу», під час якої читачі  дізнались про святкування Нового Року та Різдва у різних куточках світу. Зацікавила  маленьких гостей ретро-виставка «Новорічні перлинки для ретро-ялинки»,  яка стала поштовхом для  виготовлення оригінальних ялинкових прикрас гуртківцями, новорічний калейдоскоп «Новий рік крокує світом», різдвяна карусель «Пахне снігом  кутею, сяє зірка, сніг скрипить і колядка над землею з білим ангелом летить», проведені в дитячій бібліотеці. 

   Різдвяний цикл свят стрімко промайнув. Це Богом благословенний час для того, щоб забути старі образи, перепросити тих, кого ми могли образити, подякувати тим, хто зробив нам добро чи просто був поруч з нами протягом цього року.

 

Григорій Вірьовка

Пісня є напрочуд яскравою прикметою обдарованого українського народу. Саме вона увібрала в себе найпотаємніші порухи людської душі. Жоден вид мистецтва не користується такою загальною любов'ю населення, як хорове мистецтво. Народ ставиться до пісні з повагою, як до найбільшого національного багатства.

 Віковічні традиції пісенної творчості нашого народу, збагачені видатними композиторами Лисенком, Стеценком, Леонтовичем, Степовим,були творчим підґрунтям, на якому судилося вирости таланту Григорія Гурійовича Верьовки. Диригент, композитор, справжній художник звуку довів своєю працею необмежені можливості мистецького впливу засобами народного піснетворення на найширший загал любителів хорової музики. Сила такого мистецтва в його дохідливості, в основі якої не спрощення, примітив, а та сама простота, в якій коріниться геніальність. 

Музична акварель «Світоглядна мудрість народної пісні» познайомила із творчістю відомого культурного діяча читачів районної бібліотеки та БФ. Зокрема в інтернет - центрі районної бібліотеки присутні промайнули сторінками життя митця переглянувши відеоряд, прослухали твори у виконанні заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки.

 

Наближається 170-а річниця від дня написання "Заповіту" – одного зі знакових творів у літературній спадщині Т. Г. Шевченка і загалом в українській літературі. Цьому творові судилося стати останнім акордом у його знаменитому циклі "Три літа" (1843–1845 рр.). Спливло чимало часу, але й тепер "Заповіт" сприймається як своєрідний суспільно-політичний маніфест, звернений до розуму і серця українців. Вірш вражає досконалістю і простотою форми, стислою виразністю і яскравістю поетичного малюнка, в якому злилися в одну єдину гаму: голос, колорит і краса рідної землі.

Повний текст вірша вперше було вміщено у четвертому номері львівського журналу "Мета" 1863 року під назвою "Завіщаніє" з деякими невідповідностями в окремих рядках. Тарас Шевченко проголосив у вірші заклик повалити експлуататорський лад і побудувати нову, вільну сім'ю народів. Художня довершеність твору ставить "Заповіт" у ряд найдосконаліших зразків світової політичної лірики.

На прем’єрі вірша «Живий у правді віковій, в піснях і славі «Заповіту» що пройшов в бібліотеках району та районній бібліотеці ,присутні ознайомилися твором Т. Шевченка «Заповіт», почули ідейно-художній аналіз даної поезії;мали змогу визначити, які факти з життя поета покладені в основу вірша; прослідкувати, як у творі розкривається полум’яна любов автора до України,прослухати виконання твору різними мовами; в молодого покоління виховати почуття поваги, пошани, любові до рідного краю, його народу.

 

Тиждень права

 

Для підвищення загального рівня правової культури, поширення інформації з питань реалізації і захисту прав людини , запобігання проявам асоціальної поведінки в молодіжному середовищі,відзначення Дня прав людини, з 6 по 10 грудня в районній бібліотеці та бібліотеках філіях пройшов Тиждень правового виховання.

Тиждень розпочався з експрес - перегляду літератури з права «Зупинись! Поміркуй! Зроби правильний вибір!», який надавав матеріали з різних галузей права, починаючи з історичних витоків і закінчуючи нинішнім станом прав людини і громадянина в суспільстві. 

Продовжила тиждень година правових знань «Правам людини – незалежну увагу", темою якої була розмова про необхідність створення законодавства, спрямованого на захист прав та інтересів споживачів у рамках усієї правової системи як складової соціальної політики держави, що прагне приєднатися до Європейського Співтовариства.

Урок – порада «Захисти себе сам», містила рекомендації як захищати свої права та інтереси в державних органах, установах та організаціях України, приклади документів, складання яких може знадобитися при цьому, а також найнеобхідніші тексти законів.

Факультет права «Знання прав – запорука захищеності» надав можливість всім присутнім ознайомитися з веб-ресурсами, які надають юридичну допомогу за галузями законодавства: конституційного, цивільного, трудового, сімейного, адміністративного, фінансового.

Завершився тиждень правовою вікториною « Право у нашому житті», яка допомогла виявити рівень правової свідомості запрошених. Присутні також познайомилися з цікавими фактами з історії права, що засвідчували, як довго людство йшло до усвідомлення того, що кожна людина – унікальна і потребує захисту.

 

Проблема епідемії ВІЛ/ СНІДу продовжує залишатись актуальною як в Україні, так і в цілому світі. Як не прикро, але Україна займає одне з перших місць в Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції.

ВІЛ-інфекція - захворювання, яке ослаблює імунітет людини - вражає переважно молодих людей віком від 18 до 27 років. Головними чинниками розповсюдження ВІЛ серед молоді є вживання ін'єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки.

Зусиллями державних і недержавних організацій уже багато зроблено для подолання епідемії ВІЛ/ СНІД у. Так, сьогодні в Україні вже стала доступною антиретровірусна терапія (АРВ - терапія), яка хоч і не виліковує від ВІЛ-інфекції, але значно покращує стан життя ВІЛ-інфікованих на стадії СНІД у. Громадські організації проводять широку роботу щодо зменшення шкоди серед споживачів ін'єкційних наркотиків. І хоча зроблено багато, реалії сьогодення вимагають посилення уваги до проблеми ВІЛ/ СНІД, тому районна бібліотека та СБФ до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, долучається до роботи громадських організацій проведенням днів інформацій «Люди і ВІЛ: Україна в боротьбі зі СНІДом», годин спілкування «СНІД – клеймо долі»,виставкою представленою в читальному залі районної бібліотеки «Здорова людина – здорова держава».

 

 

День україн­ської писемності та мови

«Слова єднаються у мову, а ми із нею – у народ»

 

9 листопада ми відзначили День україн­ської писемності та мови. Це свято встановлено президентським указом ще 1997 року і збігається з ушану­ванням у православному календарі українського літописця Нестора.

В Україні проводяться заходи по популяризації рідної мови, основна мета яких - при­вернення уваги до становища рідної мови, об'єднання навколо неї суспільства. Сьогодні як ніколи наша нація потребує духовної монолітності. На кону — ці­лісність держави.

Чи треба казати, що для народу, котрий упродовж століть прагнув і бо­ровся за волю і самовизначення, мова — це не просто засіб спілкування, а найголовніша форма його національної ідентичності. А для нас, українців, в Україні сущих, — ще й оберіг держав­ності. Наша славетна співвітчизниця Ліна Костенко застерегла: «Нації вми­рають не від інфаркту. Спочатку їм від­бирає мову».


            Впевнені, що у кожному із освітніх закладів обов’язково були проведені уроки, присвячені цій темі, але одна річ – шкільний клас, та інша - коли слова любові до рідної мови органічно переплетені з музикою.

Справжнім святом для учнів, вчителів, громадськості села Дубова став приїзд працівників Уманської районної центральної бібліотеки, які у співпраці з районним центром культури і дозвілля провели літературно – музичну композицію «Слова єднаються у мову, а ми із нею – у народ». Шквал позитивних емоцій у глядачів викликали слова ведучих та музичні номери у виконанні народного ансамблю української пісні «Горицвіт» РЦКіДу.


І живуть у пам’яті народу

Його вірні дочки і сини,

Ті, що не вернулися з походів

Грізної, великої війни.

Їх життя, їх помисли високі,

Котрим не судилось розцвісти,

Закликають мир ясний і спокій,

Як зіницю ока, берегти.

В. Симоненко

 

         28 жовтня, згідно з Указом Президента України «Про День визволення України від фашистських загарбників» від 20 жовтня 2009 року № 836/2009, наш народ святкує День визволення України від німецько-фашистських загарбників.

У ході визволення України (січень 1943 р. – жовтень 1944 р.) на території України радянськими військами проведено 15 наступальних операцій, із них 11 стратегічних і 4 фронтові, найважливішими з яких стали: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 р.), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 р.), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 р.), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 р.), Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 р.).

70 років віддаляє нас від буремних воєнних подій. Жити без пам’яті, без історії – значить зостатися без кореня життя.  Чим менше залишаються в живих свідків тих боїв, тим більша повинна бути наша всенародна вдячність та опіка вічної пам’яті про тих, хто загинув, хто вижив в цій війні і живе серед нас. Вони були, є і будуть з нами – в наших серцях.

Щоб пам’ять про найстрашнішу війну в історії людства не була забута молодим поколінням , в бібліотекарями району проведений  урок – реквієм «Нашу пам'ять обпалює вічний вогонь»   основою якого було пригадати ті події, вклонитися безсмертному подвигу і основне віддати шану вісім українським борцям, які віддали своє життя за свободу.Зокрема в читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів представлена книжкова виставка «Звитяга і пам'ять – основа єднання.»,   в яку включені історичні книги,   книги про Велику Вітчизняну війну,  документальні та архівні матеріали.

 

Борису Олійнику - 80!

 

Борис Олійник — відомий поет, літературознавець і політик, академік НАН України. Творчому доробку письменника притаманні такі визначальні риси, як громадянськість, посилена увага до морально-етичних проблем нашого часу, ліричність і точність слова. Він увійшов в літературу на межі 50-60 років, у період активного оновлення виражальних форм, що не могло не позначитись на його творчості. Зумів поєдати у своїх поезіях найкращі традиції попередників і елементи асоціативно-метафоричного мислення, потужний струмінь фольклорності. У цьому — секрет незмінної уваги читачів до творчості Олійника.

У своїх творах Борис Олійник проповідує високі загальнолюдські ідеали. Він глибоко переконаний, що кожен має жити напруженим життям, бути щедрим і щирим, розуміти красу, неповторність світу, кожної миті існування на землі, бо це відповідає природі нашого єства — жити високими помислами.

В цьому році визначному українському поету, державному і громадському діячeві, виповнюється 80 років. Відзначили цю дату і в бібліотеках району літературною годиною «Українська людина із світлою душею», та тематичною виставкою « Поет мислячий, гострий, глибокий». Більше познайомитися з творчим доробком автора допомогла виставка розгорнута в читальному залі районної бібліотеки - «Образи світовиду Бориса Олійника», на якій представлені добірки творів поета,описи життєвого та творчого шляху, друковані твори в альманахах, статті побратимів по перу, критиків.

День українського козацтва

14 жовтня в Україні відзначають День українського козацтва відповідно до указу Президента України (7 серпня 1999 року). Свято встановлене, враховуючи історичне значен­ня й заслуги козацтва в утвердженні української державності. Про козаків написано багато наукових книжок і художніх творів, знято фільмів. Про козацький рід і його ватажків йдеться в урочистій пісні нашої держави - Гімні України. Козаків можна побачити на парадах українського війська, їх зображення  на українських грошах та поштових марках. А про малого хлопця і дорослого парубка, що вміє відстояти свою честь і захистить слабшого, старого, жінку, у нас кажуть: справжній козак. Козак в уявленні українця - це звитяжний воїн, що не розлучається з шаблею, захисник Віт­чизни, оборонець прав, віри, звичаїв та гідності кожного, хто живе під небом України. Унікальність нашої історії і нашого народу полягає в тому, що в козацтві виявився творчий і волелюбний дух наших предків. Багато хто з нас сьогодні має козацькі пріз­вища. Через козацтво створювалася наша історія, і кожен із нас не тільки причетний, а й відповідальний за неї. Цікаво, що святкування Дня українського козацтва збігається зі святом Покрови Пресвятої Богородиці. З давніх-давен Богородиця є покровителькою українського козацтва й усіх українських збройних формувань.

 Захист Вітчизни від тих, хто загрожує територіальній цілісності країни - свята справа. Вона вимагає від людей сміливості, честі та відваги, величезної самопожертви і самовіддачі. Воєнні події початку 2014 року змусили пере­глянути ставлення українського суспільства до захисту Вітчизни і змінити дату свят­кування, адже раніше наш народ відзначав це свято 23 лютого. Відповідно до Указу Президента України від 14 жовтня 2014 року в Україні, з метою вшанування мужності і героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій та перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві і на підтримку ініціативи громадськості, встановлено свято - День захисника України.

Етнографічна година « Покрова з крилом своїм пречистим», козацькі забави «Гей, Ви хлопці, славні запорожці», урок мужності «На справі героїв народжуються нові покоління», зоряна година «Боротимусь за тебе, Україно»,проведені працівниками РЦБ, та БФ поглибили   знання про нашу Батьківщину – Україну, самостійну, незалежну державу, розширили  уявлення про українську армію, яка захищала українців багато років тому, і захищає кордони   України сьогодні та дбає про спокій людей.

 

В читальному залі районної бібліотеки була представлена книжкова виставка «Життя -  Україні, а честь  - для себе!», основним змістом якої були основні етапи розвитку військового мистецтва з давніх часів і до наших днів.

22 вересня - День партизанської слави 

День партизанської слави – 22 вересня – збігається з початком героїчної підпільно-партизанської боротьби з нацистськими загарбниками.

Цей день є державним визнанням неоціненного внеску народних месників у велику Перемогу над нацистськими загарбниками, відновлення історичної справедливості щодо визнання масової участі українського народу у визвольній боротьбі проти гітлерівської навали.

            На території України діяла величезна партизанська армія — 55 з'єднань, майже 2 тис. загонів та самостійних диверсійно-розвідувальних формувань, в яких воювало понад 500 тисяч партизанів . 

На території Уманського району діяли такі партизанські загони, групи і підпільні організації:

Черкаський партизанський загін Савченка, командир загону Савченка Ф.Р.,комісар загону Пальоха С. Н., в складі 30 чол. Загін діяв з серпня 1941 по листопад 1942 року.

Черкаський партизанський загін Іващенка, командир загону Іващенка Г. К. , комісар Пальоха С. М. , начальник штабу Рубцов Б. М. в складі 719 чол. Загін діяв з вересня 1943 року по січень 1944 року.

Черкаська підпільна організація – Черкаський підпільний райком партії. Діяв з червня 1942 року по січень 1944 рік. В складі 52 особи. Секретар райкому Пальоха С. М.

Події минулої  війни ввідаляються, молоде покоління дуже мало знає про цю сторінку історії.Заповнюючи прогалини у знаннях,виховуючи шанобливе ставлення до героїчного минулого, вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної Війни ,  у бібліотеках району проводяться такі заходи: урок - дослідження «Партизанські стежки нашого краю», урок мужності «Довічна слава їм, їх не забуде рідна сторона» ,  в дитячій бібліотеці та читальному залі районної бібліотеки представлена книжкова виставка « Стежками партизанської слави», де присутні мали змогу   познайомитися з архівними матеріалами, та свідченнями очевидців, учасників партизанського руху  на  Україні.

Вітаємо з 55 днем народження відому українську письменницю, перекладачку, літературознавця Оксану Забужко.

 

 Народилася О.Забужко в Луцьку, навчалася на філософському факультеті та в аспірантурі з естетики  Київського університету ім. Т. Шевченка. Працювала викладачем Київської державної консерваторії ім. П. Чайковського, в різних університетах США. З 1989 обіймає посаду старшого наукового співробітника Інституту філософії НАН України. Має низку громадських навантажень, є членом багатьох редколегій, журі, конкурсних комітетів в Україні та за кордоном. Перша поетична збірка з передмовою М. Стельмаха була підготовлена до друку ще в 10-ти річному віці письменниці, але через сумнозвісне переслідування органами КДБ родини, книжка вийшла аж через 12 років.
       Кар'єру професійної літераторки провадить від 1996 р. Оксана Забужко належить до тих публічних інтелектуалів, які сьогодні є нашою візиткою в Європі. Її творчість яскраво репрезентує жіноче письмо нашого часу. Лауреат численних престижних премій і нагород, остання з яких - Премія Центральної і Східної Європи
 «Ангелус» за найкращий роман року, виданий польською мовою («Музей покинутих секретів», 2013).

            Розкрила  багатогранність її творчого доробку  виставка- портрет:  «Безкнижна нація – бомба, закладена під майбутнє», яка була розгорнута в читальному залі районної бібліотеки, та в бібліотеках філіях. До уваги користувачів  були представлені збірки як прозові, так і поетичні зокрема: «Казка про калинову сопілку», «Сестро, сестро», «Друга спроба», літературознавчі та історико-культурні дослідження  які користуються попитом у читачів .

VІ Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ - стратегія розвитку»

З 8 по 12 вересня 2015 р. у межах 22-го Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові» відбувся VІ Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ - стратегія розвитку», організований Українською бібліотечною асоціацією.

У Форумі взяли участь керівники та провідні фахівці бібліотек, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, видавці, автори, читачі, провайдери інформаційних послуг, члени та партнери Української бібліотечної асоціації, гості з України, Литви, Польщі, Німеччини, Хорватії, Великої Британії, а також  директор Уманської районної центральної бібліотечної системи Кравчук Л.М.

В рамках Бібліофоруму відбулися:

  • міжнародна науково-практична конференція з актуальних проблем розвитку бібліотечної справи;
  • ключові спікери та «зіркові» учасники;
  • професійні дискусії;
  • тренінги та майстер-класи;
  • професійні екскурсії;
  • вуличні адвокаційні акції.


Форум «Бібліотека – громада: відкритий простір»

   17-18 серпня 2015 р. в Національній парламентській бібліотеці України  (м.Київ) Українська бібліотечна асоціація провела Форум «Бібліотека – громада: відкритий простір», що мав на меті продемонструвати кращий досвід реалізації однойменного проекту за фінансової підтримки Фонду «Монсанто».

    Участь у Форумі взяли представники Української бібліотечної асоціації, Міністерства культури України, Фонду «Монсанто», Ресурсного центру ГУРТ, а також 10 бібліотекарів, які продемонстрували найкращі результати роботи у проекті. Серед найкращих форум відвідали і директор Уманської районної центральної  бібліотеки Кравчук Л.М., завідувачка Кочержинською сільською бібліотекою Печенюк Людмила та фермер с. Кочержинці Сергій Поліщук.

    Завідувачка Кочержинською сільською бібліотекою Печенюк Л.А. презентувала нові бібліотечні послуги та поділилися власними історіями успіху, за що була відзначена пам’ятними подарунками.

Завдяки інформаційним технологіям сучасні бібліотеки долають цифрову нерівність в умовах, коли лише 42% сільського населення України мають постійний доступ до мережі інтернет.

 

Історії успіху проекту

«Інтернет в бібліотеці дозволяє економити час, бо всю необхідну інформацію можна отримати від бібліотекаря на свою електронну пошту. Завдяки періодичним виданням, що надходять у бібліотеку, маємо можливість отримувати інформацію про події у світі та країні, необхідну інформацію про сільськогосподарське виробництво. Діти мають де проводити свій вільний час з користю для себе».

«Ми навіть не могли уявити, що в сільській бібліотеці зможемо отримати оперативну інформацію про ціни на зерновому ринку України і це дозволить нам відчути себе більш конкурентоспроможними. Ми справді отримали користь».

«Читачам, які не мають навиків роботи в інтернеті, бібліотекар допомагає зробити перші кроки у всесвітній мережі. Так, мешканці села скористалися новою послугою бібліотеки, знайшли сайти, з цікавою і корисною інформацією і замовили насіння овочів і квітів на сайті журналу "Сільський вісник","Інтер флора" та "Сонцесад". Через деякий час насіння було доставлене кур’єром. Мешканці нашого села отримали якісне насіння без переплат і заощадили свій час».

Спадок рівноапостольного князя Володимира сучасній Україні

У липні 2015 року виповнюється рівно тисяча років від дня смерті святого рівноапостольного князя Володимира Великого. У зв’язку з цим  Президент України Петро Порошенко 25 лютого 2015 року видав Указ, в якому підкреслено важливість прийняття християнства для розвитку українського суспільства як невід’ємної частини європейської цивілізації, а Володимира Святославича охарактеризовано як видатного державного та політичного діяча, творця середньовічної європейської держави  - Київської Русі.

Ситуація, в якій доводилося діяти великому князю нагадує ту, в якій опинилася наша держава сьогодні.  Об’єднуючи свою державу, Володимир Великий використав не тільки релігійний фактор, а пішов шляхом широкомасштабних реформ.

Хоча наші часи й епоху князя Володимира розділяє ціле тисячоліття, його ім’я та справи гідно пошановано в сучасній Україні. Тризуб — «знак старої Київської держави Володимира Великого» — став Державним Гербом України. Цим самим Україна визнала себе спадкоємицею держави, створеної Володимиром Великим.

 

Бібліотеки централізованої системи долучилися до проведення заходів пошанування давньоруського реформатора – князя Володимира Святославича. Проведена інформаційна година "Державотворення святого князя Володимира в контексті сучасності" та  історичний екскурс «Спадок рівноапостольного князя Володимира сучасній Україні» в Центральній районній бібліотеці. Пізнавальними для молоді були години моральності «Духовно-моральні перетворення  Володимира Великого» та експрес-спілкування «Шукаймо шляхи компромісу» пройшли в сільських бібліотеках-філіях. Підмогою для проведення заходів у бібліотеках-філіях сіл Громи, Ладижинка, Бабанка, Родниківка, Гереженівка, Кочержинці, Сушківка, Паланка оснащених комп’ютерами стала презентація «Володимир Великий».

День родини

Мабуть, найпрекрасніше почуття викликає у людей приналежність до родини і традиції українського народу. Багато українців передають їх із покоління в покоління.

Український День родини відносно молоде свято і відзначається з 2012 року. Відповідний Указ Президента України № 1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят" був підписаний 30 грудня 2011 року. Святкування цього дня має щорічний характер і встановлено на 8 липня. Символічно, що саме в цей день православні християни вшановують святих Петра і Февронію – покровителів родини і шлюбу.

Без зв'язку з ріднею людина стає безпорадна. Родина завжди стояла і стоятиме біля витоків людського життя і щастя, додаватиме сили і відваги, оберігатиме від напастей, хвороб душі і тіла, вчитиме шанувати людей, їх працю, їх мудрість, святою молитвою звучатиме в твоїх устах велике і величне слово – РОДИНА.

З метою виховання любові і поваги до найближчих і найрідніших людей районною бібліотекою та сільськими бібліотеками - філіями проведено годину спілкування «Сім’я – храм любові і добра», в читальному залі до уваги читачів представлена виставка «Моя сім’я, моя родина в житті та долі України».

  

22 червня - День пам'яті  

   День пам'яті  в Україні  відзначається  щорічно 22 червня, саме 22 червня 1941 року нацистська Німеччина напала на Радянський Союз.  Страшне слово «війна» увірвалося в життя людей. 

    Кожен раз в цей День ми згадуємо про тих, хто так і не повернувся з цієї війни. Про тих, хто кров’ю і потом відстоював нашу перемогу. Про тих, хто першим прийняв на себе цей страшний удар і про тих, чиї життя були покалічені і зруйновані іншими людьми. Серед них і українці,які не шкодуючи свого життя поклали його на вівтар перемоги.

    Сьогодні вже мало залишилося у живих тих, хто зі зброєю у руках захищав тоді нашу країну. З кожним роком їх невблаганно стає все менше і менше. Та всі, хто здобував Перемогу, навічно залишаться у вдячній пам'яті нащадків, а спомин про них передаватиметься з покоління в покоління. Ніхто не забутий! Ніщо не забуте!   Ми стали передавати це з покоління в покоління. Ми закріпили цю пам’ятну дату в наших серцях. 

Вклоняючись безсмертному подвигу, віддаючи  шану всім українським борцям, які в час воєнного лихоліття визволяли рідну землю від фашистських загарбників, схиляючи  голови перед мільйонами невинних жертв, яких забрала війна, районною бібліотекою та бібліотеками філіями  проведено ряд заходів: музей пам’яті «Згадай,  Україно, вогненні  роки»,виставка-реквієм «Не заростуть людські стежини до святинь Великої війни», зокрема в читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів представлена книжкова виставка «І спом’яну,і пом’яну. І ще раз війни прокляну.»,   в яку включені історичні книги,   книги про Велику Вітчизняну війну,  документальні та архівні матеріали.

Презентація книги «Краснопілка – моє село, мій дім, моя столиця»

05 червня поточного року  в приміщенні Краснопільського сільського Будинку культури відбулась урочиста подія – презентація книги «Краснопілка – моє село, мій дім, моя столиця».

            В історико – документальній розповіді знайшли відгук усі значущі події з різних періодів життя села, починаючи з 1653 року – року першої літописної згадки про с. Краснопілку. Численні спогади очевидців подій роблять книгу цікавою, викликають неабиякий інтерес і повагу до людей та своєї малої Батьківщини.

            Особливий настрій присутнім створили автори книги: Олександр Петрович Палій, Михайло Михайлович Загребнюк та Петро Володимирович Карачун, завдяки зусиллям яких видання побачило світ, повернуті із небуття імена  односельців, їх добре ім’я, описані їх долі, рідним і близькім повернута можливість за християнським звичаєм вклонитися їхньому праху і упокоїти їхні душі.

Представлене сьогодні видання – це перша праця. Після напружених пошуків і досліджень, можливо у світ вийде і ще одна книга.

Презентація книги була справжнім святом із виступами аматорів художньої самодіяльності сіл Краснопілка, Дмитрушки та Іванівка. 

Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Традиційно Україна, як і увесь світ, 5 червня відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу.

Охорона навколишнього природного середовища – це нова форма у взаємодії людини й природи, породжена в сучасних умовах, так як усе необхідне для життєдіяльності людина отримує з природи: повітря, воду, сировину для промисловості. Людське суспільство як частина природи може бути тільки в постійній взаємодії з нею. Вплив людини на навколишнє середовище є перетворюючим, що змінює її, причому далеко не завжди в кращу сторону, тому збереження та  охорона природи - одна з най гостріших проблем, що стоять перед людством, особливо в сучасних умовах.

Збереження природи являє собою важку комплексну проблему, яка має відношення до всього суспільства в цілому і до кожного окремого громадянина.

З метою виховання  відповідального ставлення до довкілля і бажання брати участь у природоохоронній діяльності; узагальнення  знання  з екології; закріплення правил поведінки в природі; виховання екологічної культури , дбайливого  ставлення до природи рідного краю; привернення уваги громадськості до вивчення та розв’язання проблем екології  в бібліотеках району і в районній бібліотеці пройшла година екобезпеки «Чисте майбутнє у чистому сьогоденні»,  зокрема в читальному залі районної бібліотеки до уваги читачів була представлена книжкова виставка -  «Відкрита долоня моєї землі».


Сонцю й квітам усміхаються діти

Діти – наш найдорожчий скарб, наша радість і наше майбутнє. Саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. У малечі не повинно бути нещасливого дитинства, і за це маємо відповідати ми, дорослі. Тому турбота про дітей, захист їхніх прав повинно  стати одним з найголовніших наших обов'язків.

    Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей - прекрасне свято радості та одвічної надії.

    В Україні День захисту дітей встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року № 568/98 і відзначається щорічно, також 1 червня. Виходячи з останніх подій, що відбуваються в нашій країні, саме сьогодні ця тема є найактуальніша.

    Дарувати радість та позитивні емоції дітям  давно вже стало традицією  працівників Уманської районної бібліотеки для дітей.

    Розповісти читачам про права та обов’язки дитини, ознайомити  з Декларацією та Конвенцією із захисту прав дитини, вчити відрізняти права від обов’язків, закріпити їх у пам’яті учнів покликаний був правовий лабіринт «Я маю право на життя, я гідно мушу жити».

   Свої фантазії, мрії, бачення щасливого дитинства  відтворили наймолодші читачі бібліотеки під час поєдинку фантазерів «Малюєм долю на асфальті».

    Шаленні емоції викликала вулична акція «Міняю кульку на віршик». Малюки з захопленням декламували вірші та навіть виконували пісні. 

Зелена Брама – документальна легенда боїв під Уманню

Коли згадуємо війну 1941-1945рр., неодмінно називаємо значні битви, які сприяли капітуляції фашистських військ у 1945 році. Це – Сталінградська чи Курська битва, бої  за Київ чи Москву. Але у нас були не тільки успішно проведені військові операції, були і прорахунки, особливо на початку війни: червона від крові вода у Синюсі, і страшна смерть рядових і офіцерів у жахливому таборі для військовополонених - Уманській ямі. Серед живих -  Є.А.Долматовський -  письменника, життя і творчість якого пов’язані з  Черкащиною. До 100-річчя від дня народження якого у районній бібліотеці та бібліотеках району відбулася прем’єра книги «Зелена Брама – документальна легенда боїв під Уманню». В читальному залі присутні студенти Уманського професійного аграрного ліцею мали змогу познайомитися з трагедією, яка описана у книзі «Зелена  брама», яка розігралася у межиріччі Синюхи і Ятрані, на кордоні Кіровоградської та Черкаської областей, в кінці липня на початку серпня далекого 1941 року – оточення і загибель 6-ї та 12-ї радянських армій

 Сама книга вийшла друком у московському видавництві політичної літератури лише у 1983 році. Її автор – відомий поет та військовий кореспондент Євген Долматовський. В районі Умані його дивізія потрапила в оточення. При спробі вирватися з кільця Долматовського було серйозно поранено осколком снаряда в голову й руку. Потрапив у полон . Під час облави був арештований і відправлений у табір, звідки знову втік. Після довгих поневірянь Долматовський таки дійшов до лінії фронту і нарешті пробрався до своїх на початку листопада 1941 року.

У «Зеленій Брамі» поет-фронтовик навіть не намагався розставляти акценти,  назвавши свої спогади документальною легендою. Побачене та пережите він підкріпив документами та свідченнями учасників боїв липня – серпня 1941-го у районі урочища Зелена Брама.

Навряд чи щось більше він міг зробити у ті часи. Адже перший раз вцілілі свідки тих трагічних подій зібралися  у Зеленій Брамі тільки 9 травня 1972 року.        

Чорнобиль: День, Рік, Вік…

26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася жахлива  аварія, що призвела до радіоактивного опромінення величезної кількості людей, до забруднення води та навколишнього середовища. Трагедія забрала життя, зламала долі та залишила болючу рану на наших серцях.

            У  цей день весь світ відзначає цю трагедію. Українці ж вшановують героїзм пожежників , військовослужбовців, учених, будівельників, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС . Подвиг цих людей назавжди записано до літопису людської мужності, він навічно закарбується у пам’яті українського народу.

 

З метою осмислення та усвідомлення масштабів трагічних подій, виховання почуття відповідальності перед наступним поколінням,   любові до землі, природи, глибокої поваги до людей, які віддали своє життя в ім'я майбутнього життя людства, розвиваючи почуття гордості за свій народ , у бібліотеках району проведений цикл заходів, присвячених   Дню  пам’яті Чорнобильської трагедії : урок-мужності «Пам’яті героям АТО », урок - застереження «Тепер тут - зона, а була земля, тут був чорнозем, а тепер - Чорнобиль»,  день інформації «Чорнобиль! Його забути не дозволяє майбутнє», виставка-імпульс «Чорнобиль: День, Рік, Вік…».  Доречною стала виставка-огляд «Чорнобильський вітер по душах мете ,Чорнобильський пил на роки осідає» на районному  мітингу в с. Піківець.


Семінар бібліотечних працівників

24 квітня 2015 року на базі районної бібліотеки  для бібліотечних працівників сіл Уманського району було проведено флеш – семінар на тему «Героїко – патріотичне виховання як фактор формування громадянського світогляду підростаючого покоління».

     Мета  семінару - виховання  у підростаючого покоління почуття патріотизму, любові до свого народу, поваги до українських традицій, культури, мови,відчуття своєї належності до України, усвідомлення спільності власної долі з долею Батьківщини, прагнення  жити в  Україні, пов’язати з нею свою долю, служити Вітчизні вірою і правдою.

    Відкрила семінар директор Уманської РЦБ Л.М.Кравчук, яка проінформувала присутніх про  план заходів щодо відзначення в травні місяці Дня пам'яті та примирення, який відзначатиметься  щороку 8 травня,заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70 – ї річниці завершення Другої світової війни.

 Змістовну консультацію  « Патріотичне виховання дітей та підлітків: виклики часу і завдання бібліотек» сільським бібліотекарям надали зам. директора по роботі з дітьми Сохацька Є.Я. та  зав. методичним відділом Вдовиченко Г.В. , в ході якої було  надано методичні поради   щодо орієнтовної тематики заходів та форм їх проведення.

  Зав. відділом комплектування Кузьменко Ю.Л. надаючи консультацію по формуванню фондів та популяризації літератури героїко- патріотичної тематики, запропонувала  присутнім  взяти участь у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна».

             Завершився семінар майстер – класом по виготовленню стилізованих червоних маків з паперу , як символу пам'яті в Україні, який  цікаво провела бібліотекар К.- Кутської бібліотеки – філії Оксана Хоруженко.


Всесвітній день Землі

22 квітня – Всесвітній день Землі, свято єднання народів планети у справі захисту навколишнього середовища і збереження тих щедрот і природних ресурсів, якими наділила нас природа. Це  - свято чистої Води, Землі  і Повітря. Наслідки впливу людини на навколишнє середовище сумні й тривожні: порушуються природні  ландшафти, забруднюється атмосфера, морські акваторії й  прісні водойми, руйнується ґрунтовий покрив, зменшується площа лісових ресурсів та чисельність видів рослин і тварин, хімічні сполуки, які циркулюють у біосфері, шкодять здоров’ю людини та всьому живому. 

       Людина  й суспільство повинні докорінно  змінити своє ставлення до природи та її ресурсів. У розв’язанні цього завдання важливу роль відіграють екологічні освіта та виховання всього населення, особливо молоді, якій жити й працювати в третьому тисячолітті.  Години безпеки «Здорова Земля – здорова рослина – здорова людина», «Станьмо ангелами Землі», проведені в районній центральній бібліотеці та сільських бібліотеках-філіях, екологічні альманахи «Нехай земля квітує всюди – природу збережімо, люди!» мають на меті об’єднати людей  щодо захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу населення  до проблем екології нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для вирішення екологічних проблем.


«Нашій книжці – слава!
В ній наука і розвага, втіха і забава!»


        
Щороку – 2 квітня, в день народження великого казкаря Г. К. Андерсена, весь світ відмічає Міжнародний День дитячої книги. Це свято є наочним  показником того, що книга, яка створена саме для дитини, має великий вплив на формування її характеру та становлення як людини. Дитячі книги вбирають у себе дивовижний, невичерпний, чарівний світ, який дитина відкриває для себе саме завдяки книжці. Просто треба взяти в руки Книгу і ...опинитись в цьому світі...

       Не оминуло це свято і бібліотеки Уманщини. Презентації окремих, улюблених читачами книжок, та  літературно-пізнавальні мандрівки, вікторини — усі ці заходи спрямовані на популяризацію книги, прищеплення до неї любові і шани, зацікавленості і небайдужого ставлення.

        В районній бібліотеці для дітей і в усіх бібліотеках – філіях проведено загальносистемний масовий захід – гірлянду дитячої книги «Дитяча книга – у дорослість крок».Цей захід зібрав справжніх шанувальників  книги і читання, активних читачів-підлітків. Кожен із них прийшов на свято з улюбленою книгою, утворивши своєрідну книжкову гірлянду. Діти слухали розповіді про всесвітньо відомих письменників, які пишуть для них, брали участь у літературному конкурсі «Веселий казкар», у якому продемонстрували своє знання творчості Г. К. Андерсена.


Вклонімось книзі – мудрості віків!

      Книга – справжній маг. Читаючи, ми уявляємо себе чарівниками, здатними розуміти мову речей, тварин і рослин. Скільки дивовижних таємниць відкривається нам завдяки книгам! Скільки безцінних скарбів трапляється на шляху читачів! А скільки незабутніх зустрічей з літературними героями!

      Щороку в дні весняних канікул школярів у бібліотеках України проходить Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Це свято із дуже давніми традиціями, не втратило свого значення і сьогодні. Всеукраїнський тиждень дитячого читання – свято для тих, хто творить книгу і хто любить читати, свято письменників і видавців, бібліотекарів і юних читачів.

        В Уманському районі він проходив під девізом «Вклонімось книзі – мудрості віків!». Відкриття Тижня відбулось в районній бібліотеці для дітей святковим експресом «Книга – то друг і душа в ній жива».

       Протягом тижня юні читачі бібліотек приймали  участь у флешмобах та  театралізованих дійствах, літературних конкурсах, вікторинах,  презентаціях та літературних ярмарках, прем’єрах книг, зустрічах з місцевими письменниками та книжкових подорожах, святах поезії.

Візитною карткою бібліотек стали  книжкові виставки, присвячені книзі та письменникам-ювілярам: «Дитинство з книгою», «Сила книги безсмертна», «Творили й творимо для вас», «Знайомтесь: нові книги», «Читає дитина – радіє Україна», «Веселкові острови дитячої книги», «Книга + комп’ютер = успіх», «Обрії пригодницької літератури», тощо.

         Підведенням підсумків Тижня стало яскраве інтелектуальне дійство – «Читацький Х - фактор – 2015».Конкурс проводився  районною бібліотекою для дітей за підтримки районного відділу культури  РДА в рамках Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України – 2015» . За право брати участь у цьому конкурсі змагалися учні 6,7,8 класів з різних сіл Уманщини. Переможцями  І –го етапу стали найкмітливіші,  найсміливіші, найерудованіші, веселі й винахідливі розумники й розумниці – читачі сільських бібліотек. Всі вони   отримали звання «Найкращий читач бібліотеки-2015» і право боротися за звання «Найкращий читач району – 2015». Змагання проходили у два тури:

 І тур:Літературне знайомство;Конкурс читацьких щоденників; Вікторина: «Віват розумникам!»; Краєзнавчі  та літературні тести.  

      Хочеться відмітити найкреативніших читачів першого туру, які набрали найбільшу кількість балів – шестикласники: Кифорук Юлія (с.Танське), Чепель Анастасія (с.Городецьке), Нагорна Яна (с.Косенівка), Тімановська Яна (с.Родниківка); семикласники: Шевчук Анастасія (с.Танське), Петраченко Дарія (с.Собківка), Скрипак Наталія (с.Гродзево), Виніченко Віталій (с.Бабанка), Іванішіна Вікторія (с.Городецьке) та восьмикласники: Коханська Владимира (с.Доброводи), Клименко Олексангдра (с,Колодисте).  

     Та все ж перемогу у ІІ турі (Креатив-турнір: «Зірковий шанс реальних книгоманів!») здобули інтелектуальні бійці, яких тренували найкращі тренери світу: КНИГА та ЖАГА ЗНАНЬ -  Кифорук Юлія, Шевчук Анастасія,  Клименко Олексангдра, Петраченко Дарія, Коханська Владимира.

Тож вітаємо наших переможців! 

І там, де звучить рідна Пісня і Слово, - живе український Народ


Щороку 21 лютого народи нашої планети святкують Міжнародний день рідної мови. Це незвичайне свято, і відзначають його по-особливому. В цей день люди нагадують один одному про те, як важливо оберігати й збагачувати рідну мову. Адже мова - це великий скарб народу.

Українська мова… Мелодійна й натхненна, гнана й переслідувана, принижувана й охрещена «холопською», вона була, є і буде коренем вільнолюбивого народу. Витерпівши страшні лихоліття, тортури, перегорівши, як криця, дійшла до нас загартованою і мужньою. Завжди була силою, яка дозволяла відчувати себе єдиним самодостатнім народом. Не випадково кожен агресор, намагаючись поневолити український народ, одним із основних інструментів використовував мовні протиріччя. Тому особливо важливо, щоб кожен українець усвідомив, як необхідно плекати й берегти найкращу квітку рідної землі - українську мову, в умовах інформаційних атак відстоювати унікальність мови, самобутність національної культури. Саме тому в РЦБ та в кожній сільській бібліотеці постійно діють книжкові виставки, проводяться уроки-спілкування та диспути на мовну тематику.

Мова, слово, поезія, музика… Сутності й поняття, які пов’язані нерозривними зв’язками. Невіддільно існують одне в одному, доповнюючи зміст формою вираження.

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос - більш нічого.

А серце б'ється - ожива,

Як їх почує!...Знать, од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди!

Ці слова Т.Г. Шевченка стали лейтмотивом літературно – музичної композиції «І там, де звучить рідна Пісня і Слово, - живе український Народ», присвяченої міжнародному Дню рідної мови, 80 – річчю з дня народження Василя Симоненка та 200 – річчю з дня народження автора музики національного Гімну України Михайла Вербицького, який підготували та провели працівники Уманської районної центральної бібліотеки та районного центру культури і дозвілля.

Цей захід зібрав 18 лютого в СБК мешканців села с. Краснопілки, учнів та вчителів місцевої школи. Творцями й учасниками його стали працівники районного центру культури і дозвілля, центральної районної бібліотеки, творчі колективи закладів культури району.

Щирі слова ведучих Цюри В.та Гербут О. про вплив мови на людські серця підсилювали пісні «Молитва за Україну» та «Вишиванка» у виконанні ансамблю «Вербиченька» Родниківського СБ (керівник Наталія Мальцева). Шквал аплодисментів від односельців супроводжував виступи «Повіяв вітер степовий»і та «Живу в селі» вокального ансамблю Краснопільського СБК (керівник Катерина Пензай). Озивалися щемом в серцях пісні у виконанні ансамблю «Криниченька» Берестівецького СБК (керівник Наталія Ємець), пожвавлення й захоплення викликали патріотичні й жартівливі пісні, які виконали учасники ансамблю «Музики» Старобабанівського СБК.

У нашій літературі, мабуть, немає жодного письменника, який би від усього серця не висловив любові і своєї тривоги за долю рідної мови, не покладав на неї найбільших надій,

На захист рідного слова ставали Тарас Шевченко Іван Франко, Леся Українка, Борис Грінченко, Микола Куліш, Володимир Сосюра й Ліна Костенко ...

Та найурожайніше на літературній ниві вродив засів Василя Симоненка, який передбачив велике майбутнє і безсмертя української ( на той час – «непрестижної») мови. 8 січня 2015 року Василеві Симоненку виповнилося б 80! Біля виставки «Золоте перо Симоненнка» переглядали літературні здобутки поета школярі та дорослі.

З затамуванням подиху присутні слухали живий голос поета, а пісня «Виростеш ти, сину», яка стала молитвою і звучить заповітом все новим і новим поколінням українців, у виконанні народного хорового колективу «Терниця» Дмитрушківського СБК (керівник Михайло Хекало) викликала сльози у слухачів.Симоненко щиро любив Черкащину, яка стала його другою малою батьківщиною:

І зупинить тебе ніхто вже не посміє:

як будеш джерелом, ріка не обміліє.

Із джерела добра ти спраглих напувай,

щоб був квітучим твій Черкаський край.

Унікальність та неповторність симоненківського слова ще раз окреслилася в пісні «Ти знаєш, що ти людина» у виконанні ансамблю «Горицвіт»

У ході заходу присутні склали шану автору мелодії Українського Національного і Державного Гімну отцю Михайлу Вербицькому, якому 4 березня 2015 року виповниться двохсотліття від дня його народження. Найкращим підсумком і оцінкою проведеної композиції стало загальне виконання державного Гімну України всіма присутніми.

Всеволод Нестайко: той, що дарує дитинство.


        Його світ – тонкий візерунок дитячої казки, сплетений із тисячі чарівних образів і найдивовижніших створінь. Його світ – ніби золотаве мереживо сяйва кожного з нових поколінь. Здається, він говорить тими самими словами і малює тими самими пензлями, що й сотні інших письменників і казкарів, але чомусь його творів не можна випустити з рук, не дочитавши до кінця.

       Так ми говоримо про Всеволода Зіновійовича Нестайка – найвідомішого сучасного українського письменника і казкаря, лауреата літературної премії ім. Лесі Українки (за повість-казку «Незвичайні пригоди в лісовій школі»), премії ім. Миколи Трублаїні (за повість-казку «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків»), премії ім. Олександра Копиленка (за казку «Пригоди їжачка Колька Колючки та його вірного друга і однокласника зайчика Косі Вуханя»). А 1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури його знамениту трилогію «Тореадори з Васюківки» було внесено до особливого Почесного списку Г.Х. Андерсена як один з  найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.      

      30 січня 2015 року (до 85 – річчя від дня народження письменника) з читачами районної бібліотеки для дітей було проведено літературну подорож  «Він позначив на глобусах душ Васюківку». Діти мали можливість познайомитися з цікавими фактами  життя і творчості класика сучасної української дитячої літератури,  з героями його книг. Через пригоди, які трапляються з друзями, учасники подорожі пізнали, що таке людська гідність, чесність, дружба. 

      В бібліотеці організовано ювілейну книжкову виставку «Всеволод Нестайко: той, що дарує дитинство», на якій представлені найулюбленіші дітьми книжки письменника. Саме знайомство з ними подаруює  читачам  багато сміху, веселощів та радощів, бо хоч яку казку ви прочитаєте, неодмінно і назавжди Сонячний Зайчик оселиться у вашому серці.


Слава героїв Крут не згасне


Бій під Крутами – яскрава і трагічна сторінка боротьби за українську державність. У 1917 році у Києві постала Українська Народна Республіка. Але державу не було чим боронити. 29 січня 1918 року відбулося збройне зіткнення на залізничній станції біля села Крути , яка розташовувалася на 130–му кілометрі від Києва. На захист держави, та проти знаменитої Червоної гвардії Радянської Росії , яка значно перевищувала своїх супротивників кількістю, бойовим потенціалом і досвідом, піднялася Київська молодь – гімназисти та студенти. Результат бою не важко було передбачити . Цей бій для українців не пішов у забуття, хоч і був програним. Це ще раз доводить, як сильно наш народ любить свою країну. Своєю кров’ю, душею і своєю працею українці, прагнуть до незалежності і благополуччя.


З метою виховання у молодого покоління почуття особистої відповідальності за долю своєї держави та долю Українського народу , в бібліотеках району, та районній бібліотеці проведені уроки патріотичного виховання « Зорять Крути юначими в душу очима», уроки мужності «Крути!Мужність і посвята». До уваги читачів в читальному залі районної бібліотеки розгорнута виставка «Слава героїв Крут не згасне».

Міжнародний день

пам'яті жертв Холокосту


Щорічно, 27 січня, відзначається Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Пам'ятний день приурочений до річниці визволення солдатами армії СРСР в'язнів концентраційного табору Аушвіц (Освенцим) 27 січня 1945 року і встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005р. Верховна Рада України прийняла постанову про щорічне вшанування цього дня пам'яті жертв Голокосту в Україні 5 липня 2011р.

Пам'ять про Голокост необхідна нам, щоб наші діти ніколи не були жертвами або байдужими спостерігачами проявів ворожнечі. Тепер, коли Голокост відходить у минуле, нинішнє покоління має продовжити естафету пам'яті і відстоювати гідність людини. Темою цього  дня має стати вічна пам'ять і зобов'язання докласти зусиль до недопущення ґеноцидів і злочинів проти людяності.   

Пам'ятаючи про це, в районній бібліотеці оформлена розгорнута книжкова виставка «Скорботною пам'яттю свіча горить», на якій зібрані книги, статті періодичних видань, рекомендаційні покажчики про масове знищення єврейського населення під час Другої Світової війни, а в сільських бібліотеках організовано тематичні виставки та перегляди документальних свідчень про український Голокост, проведено уроки голодної правди "Голокост – пером на серці людства" , години – реквієми «Життя і смерть в епоху Голокосту».

День Соборності

Тривалий час Українські землі були розділені кордонами двох, однак українці мріяли про єдність та власну державу. Основа державності, якої споконвіку намагалися нас позбавити так звані сусіди, прикриваючись «високими» інтересами, час від часу набувала чітких обрисів. Так сталося і на початку 1918 року. У запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, на українських землях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена і ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918 у Фастові лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Він увійшов у сучасну історію як «Акт злуки» і 22 січня 1919 року був публічно оприлюднений у Київській столиці на знаменитій Софійській площі. Так постала Соборна об’єднана Україна. На честь цих подій 22 січня відзначається День Соборності України.

Тема соборності є надзвичайно актуальною і сьогодні. Не є секретом, що чимало проблем сьогодення виникли із - за браку інформації про етапи будівництва держави. Важливим завданням освітніх, культурно – освітніх закладів є заповнити інформаційний простір достовірними, переконливими відомостями та фактами про історичні процеси. З цією метою працівниками районної бібліотеки проведений урок патріотизму «Україно, твоя доля – єдність, злагода і воля».

Україно, твоя доля – єдність, злагода і воля


Тривалий час Українські землі були розділені кордонами двох, однак українці мріяли про єдність та власну державу. Основа державності, якої спо­конвіку намагалися нас позбавити так звані сусіди, прикриваючись «високими» ін­тересами, час від часу набувала чітких обрисів. Так сталося і на початку 1918 року. У запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того, на українських землях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена і ЗУНР - Західноукраїнська Народна Респу­бліка. Вже до кінця року, в грудні 1918 у Фастові лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Він увійшов у сучасну історію як «Акт злуки» і 22 січня 1919 року був публічно оприлюднений у Київській столиці на зна­менитій Софійській площі. Так постала Соборна об’єднана Україна. На честь цих подій 22 січня відзначається День Соборності України.

Тема соборності є надзвичайно актуальною і сьогодні. Не є секретом, що чимало проблем сьогодення виникли із - за браку інформації про етапи будівництва держави. Важливим завданням освітніх, культурно – освітніх закладів є заповнити інформаційний простір достовірними, переконливими відомостями та фактами про історичні процеси. З цією метою в читальному залі працівники районної бібліотеки провели урок патріотизму «Україно, твоя доля – єдність, злагода і воля», а також, разом із громадськістю району, взяли участь у символічному Акті злуки та об’єднались за руки, утворивши живий ланцюг, як свідчення того, що Україна навіки соборна, який відбувся в с. Паланка. 

Григорію Діхтяренку – 65

Поет, прозаїк Григорій Юхимович Діхтяренко народився 9 січня 1950 року в с.Вільшанка Уманського району Черкаської області. Закінчив Уманський сільськогосподарський інститут та Вищу партійну школу. Був на господарській роботі, працював банкіром. Лауреат обласної літературно-мистецької премії ім. М. Старицького (2012). Член Національної спілки письменників України з 1997 р.

Автор збірок поезій: «Благословляється на світ» (1993), «Віднаходжу свій день» (1995), «Душа у слова на сторожі» (1996), «Розбуджені вітри» (1998), «Скиба» (2000), «Виміри» (2002), «Колесо» (2003), «Брость» (2005); художньо-публіцистичного видання «Парост: родовід. Філософія життя і творчості» (2009); збірки оповідок «Краяни: бувальщини одного села» (2011). 

В районній бібліотеці пройшов  літературний портрет« На світ дивлюся я душею» до 65 - річчя від дня народження поета,на якому присутні мали змогу ознайомитися  з творчістю талановитого земляка.


 Презентація книги "В горнилі локальних конфліктів"

  11 грудня   Малий  зал АПК був заповнений ущерть: на презентацію книги «В горнилі локальних конфліктів», організованою Уманською районною бібліотекою,  тут зібралися творці видання  та її герої, воїни-інтернаціоналісти , викладачі та ліцеїсти Уманського професійно-аграрного ліцею, сільські бібліотекарі. На зустріч завітали почесні гості -  голова РДА Скус Я.В. та голова районної ради Дячук О.О., авторка багатьох нарисів із книги – заступник головного редактора газети «Уманська зоря» Бородинська Т.А., голова громадської ради при РДА Чорномаз Т.О.

   Книги – завжди, як люди: одні – веселі, іскрометні і легковажні, інші – авантюрні й іронічні - пізнавальні; треті – глибокі й філософські – мудрі . Та є ще одні: трагедійні й життєстверджуючі. Саме такою є книга « В горнилі локальних конфліктів». Презентація книги- не самоціль видавців чи бібліотеки, а щире прагнення зберегти  пам'ять про живих та полеглих у вирі чужих воєн, передати юні дух патріотизму, відповідальності за збереження національних та загальнолюдських цінностей. Це особливо потрібно саме сьогодні, коли    тисячі співвітчизників різного віку, професій , поглядів   захищають рідну землю на сході України. Спогади учасників, вірші та  пісні про воїнів-інтернаціоналістів допоможуть  боротись і захищати Батьківщину, вистояти у зоні бойових дій, подолати поствоєнний синдром тим, хто повернувся додому зі скаліченою душею.

   Збірка нарисів і спогадів, підготовлена до 25-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану «В горнилі локальних конфліктів» побачила світ завдяки групі ентузіастів — воїнів-інтернаціоналістів з Уманщини.  Книга містить матеріали про людей, які брали участь у бойових діях чи військових конфліктах на території більше 20-ти іноземних держав: Іспанії, Фінляндії, Японії, Північної Кореї, Угорщини, В’єтнаму, Куби, Єгипту, Сирії, Чехословаччини, Анголи, Ефіопії, Китаю, Монголії, Афганістану, Югославії, Іраку та інших.

  Війни закінчуються, та  залишається пам’ять про  спалену землю, кровопролитні сутички, смерті бойових побратимів,  почуття братерства та взаємопідтримки.  А ще до щему хочеться побачити тих, хто повернувся додому живим.

   Найкраще про зміст книги говорити устами її героїв. Тому слова воїнів-інтернаціоналістів сприймалися особливо уважно.

   Без перебільшення можна сказати, що чільне місце серед творців книги належить  воїну-інтернаціоналісту, голові Громадської організації «Уманська міськрайонна спілка ветеранів Афганістану» Олегу Зайченку.  Це про нього слова: «Кожна людина творить себе сама. І якщо душа її налаштована на хвилі добра, порядності й совісті - вона йтиме  життям  гідно, залишаючи по собі світлий слід. І це, мабуть, найголовніше покликання людини на землі». Звертаючись до присутніх, Олег Володимирович зазначив, що збірка «В горнилі локальних конфліктів»  - не комерційне видання, а дань великої шани й пам’яті про учасників збройних конфліктів, бажання,  щоб молодь та дорослі, читаючи, пам’ятали, розуміли, робили висновки...

 Особливий настрій у залі створив Дуравко Володимир Миколайович, полковник у відставці, який виконував свій інтернаціональний обов’язок в Анголі. Його спогади про перебування в африканській державі під час громадянського конфлікту, про високі людські якості миротворців,  ставлення до них місцевого населення були підсилені відеорядом

   Ковальчук Федір Миколайович виконував інтернаціональний обов’язок на Острові Свободи- Кубі . Це збройне протистояння в історії називали – війна, якої не було. В книзі є нарис про нього під назвою «Прыжок через океан». Це історія життя  Федора Миколайовича,  яка тривалий час замовчувалася через  «підписку про нерозголошення».   З особливим хвилюванням згадав ветеран про події на сході України , які нагадують йому  буремну юність та побажав,присутнім найдорожчого – Миру та здоров’я . 

  У книзі  під назвою  «Небо у відставку не відпускає» Валентини Андріївни Козицької  є нарис про Лазуткіна Святослава Васильовича, нагородженого бойовим орденом «Червоної зірки» за знищення ворожого каравану та афганською «Зіркою Слави». Виступаючи перед присутніми, він висловив упевненість у тому, що й сучасне покоління зуміє відстояти свою незалежність.  

    Під час презентації у виконанні Осадчого  Дмитра  та бібліотекарів — ведучих презентації — звучали вірші з книги, а пісні, присвячені всім солдатам миру, у виконанні Володимира Трояна, Богдана та Романа Полянчуків викликали  шквал аплодисментів і були гаряче підтримані всіма учасниками зібрання.                                      

ПЕРЕМОГА У КОНКУРСІ

 

    Уманська районна центральна бібліотека стала однією з переможців конкурсу «Бібліотека – громада: відкритий простір», оголошеному  Всеукраїнською громадською організацією «Українська бібліотечна асоціація» (УБА)  за фінансової підтримки Фонду «Монсанто».

  За проектом «Бібліотека – громада: відкритий простір» дві сільські бібліотеки: Гереженівська та Кочержинська, у листопаді 2014 р. будуть обладнані комп’ютерною та офісною технікою за підтримки Фонду «Монсанто», а користувачі бібліотек отримають безкоштовний доступ до Інтернету за підтримки органів місцевої влади та самоврядування. Також за проектом передбачено поповнення бібліотечних фондів книгами і періодичними виданнями.

   

Зустріч з місцевою письменницею Н.І.Фіалко

 

Знаковим явищем життя літературної Уманщини є поява в ньому нових  імен, нового бачення подій вітчизняної історії,  нових  творів.   Адже  все, що написане і пишеться шанувальниками художнього слова,   - це споконвічна пам'ять роду і народу, свідчення  подій сьогодення.

Щороку шанувальники художнього слова з нетерпінням чекають проведення поетичного жовтня - заходу, що проходить під егідою Уманської  районної ради і має за мету  популяризацію творчості як поетів-початківців, так і доробків   літературної еліти. Нині йому передувала творча зустріч з  письменницею, яка народилася в с. Косенівка, а мешкає й друкується в м. Тернопіль, - Ніною Фіалко. Це зібрання було  організоване та проведене працівниками РЦБ (директор Кравчук Л.М.).У малій залі управління агропромислового розвитку зібралися бібліотекарі СБФ, працівники міських бібліотек-філій,  просто шанувальники художнього слова,  сестра письменниці  Т.І. Фіалко. Визнанням значущості зустрічі була присутність на ній заступника голови районної ради Швець В.І.

Мистецька зірочка  Ніни Фіалко яскраво загорілася у літературному сузір’ї людей, яким Бог дарував мистецтво Слова,  а благословляла на творчу стежку Уманська земля.

Присутні з великим задоволенням послухали цікаву, образну,  серйозну, а  то й  іронічну  розповідь-сповідь  мисткині про власне життя та народження  літературних дітей-книг.

Творчих планів у Ніни Іванівни багато. Серед найбільш наближених - створення роману-історії рідного села за часів Радянської влади.

Директор РЦБС Кравчук Л.М. подякувала знаній землячці за непідробну простоту, з якою вона  достукується словом до  душі читача, не шукаючи гучних слів чи якихось сумнівних прикрас. На знак  вдячності і поваги вручила квіти і висловила сподівання, що  творчі зустрічі й співпраця триватимуть і в майбутньому

Контакти

Телефони:

(04744)32580 - директор, (04744)32686 - районна бібліотека для дітей, (04744)38539 - Інтернет-центр

Адреса: м. Умань, вул.Залізняка, 2а

Besucherzahler real russian women, who needs real men and real feelings
счетчик посещений